https://chalik.net/wp-content/uploads/2020/11/robotics.teach_.webp

https://chalik.net/wp-content/uploads/2020/11/robotic.kids_.webp

  1. خانه
  2. آموزش برنامه نویسی برای کودکان
  3. اسکرچ چیست ؟

اسکرچ چیست ؟

اسکرچ چیست

دارای مجوز از آموزش و پرورش

یادگیری کدنویسی برای کودکان نه تنها در آینده برای آمادگی شغلی مفید است ، بلکه برای ایجاد مهارت های تفکر منطقی و خلاقیت نیز مفید است. اما علیرغم فواید واضح آن ، نحوه آماده کردن دانش آموز برای یادگیری کدنویسی هنوز هم می تواند برای بسیاری از خانواده ها گیج کننده باشد.

به طور خاص ، یکی از رایج ترین سوالاتی که از والدین دریافت میکنیم این است:

“کودک من ابتدا باید چه زبان برنامه نویسی را یاد بگیرد؟”

برای بچه های 8-11 ساله ، جواب ما زبان برنامه نویسی Scratch است. در این مقاله ، توضیح خواهیم داد که Scratch چیست و چرا برای بچه های جوان بسیار عالی است!

اسکرچ چیست : برنامه نویسی برای همه سنین

اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بصری است که توسط آزمایشگاه رسانه MIT در سال 2007 ایجاد شده است. امکان کشیدن و رها کردن کدها با بلوک های رنگارنگ ، آن را به یکی از بصری ترین زبان های آموزش برنامه نویسی برای کودکان تبدیل کرده است. برخلاف زبان های برنامه نویسی سنتی مانند پایتون که بر نامه نویس باید کد را بنویسد ، Scratch به جوانان و بزرگسالان این امکان را می دهد تا با اتصال بلوک های کد به یکدیگر بازی ها و برنامه های تعاملی را به راحتی بسازند.

اسکرچ معمولاً برای کودکان بالای 8 سال توصیه می شود. برای کودکان 5-7 ساله ، اسکرچ جی آر یک گزینه جایگزین با یک پلت فرم ساده و ساده تر از Scratch معمولی است.

آموزش اسکرچ

آموزش اسکرچ

حتی اگر اسکرچ برای کودکان 8-11 ساله عالی است ، کودکان بزرگتر و بزرگترها نیز می توانند از اسکرچ استفاده کنند. هرکسی که حداقل تجربه علوم کامپیوتر را داشته باشد ، اسکرچ را مقدمه ای مناسب برای کدنویسی می داند. در واقع ، بسیاری از کالج ها – مانند UC Berkeley – حتی از اسکرچ و سایر زبانهای مشابه بلوک محور به عنوان بخشی از دوره های مقدماتی علوم کامپیوتر استفاده می کنند.

اگر قبلاً با برنامه نویسی رایانه آشنایی دارید ، یادگیری زبان برنامه نویسی مبتنی بر متن مانند پایتون یا جاوا در عوض مفیدتر خواهد بود. گرچه اسکرچ یک روش عالی برای شروع کار است ، این زبانهای برنامه نویسی پیچیده تر زبانهایی هستند که در واقع روزانه در مشاغل علوم کامپیوتر استفاده می شوند.

حالا که یاد گرفتید اسکرچ چیست ، بیایید بیشتر به تفاوت آن با زبان های برنامه نویسی سنتی بپردازیم.

اسکرچ نوع متفاوتی از زبان برنامه نویسی

گرچه شاید در نگاه اول به نظر نرسد ، اما اسکرچ قطعاً یک زبان برنامه نویسی واقعی است. در حقیقت ، از ماه مه سال 2020 ، اسکرچ به عنوان نوزدهمین زبان محبوب برنامه نویسی رایانه در جهان قرار گرفت! در همان زمان ، قطعاً اسکرچ با سایر زبان های برنامه نویسی موجود در آن لیست تفاوت زیادی دارد.

آموزش برنامه نویسی اسکرچ

آموزش برنامه نویسی اسکرچ

اکثر محبوب ترین زبان های کدگذاری در جهان “مبتنی بر متن” هستند ، به این معنی که کد با تایپ کلمات و نمادها با صفحه کلید شما نوشته می شود. برای ایجاد یک برنامه به زبان های مبتنی بر متن مانند Python ، Java و C ++ ، شما باید چندین خط کد را با دست بنویسید. در حالی که این روش برنامه نویسی کارآمد و قدرتمند است ، یادگیری آن برای اولین بار دشوار است – درست مانند انتخاب یک زبان خارجی.

برنامه نویسی نوشتاری

برنامه نویسی نوشتاری

همانطور که زبانهای انسانی هریک از آنها گرامر و واژگان منحصر به فرد خود را دارند ، زبانهای برنامه نویسی مبتنی بر متن نیز روشهای خاصی برای نوشتن دستورات مختلف دارند (دستورالعملهایی که به کامپیوتر می گویند چه کاری انجام دهد) و همچنین نحوه پیچیده خود را دارند. این منحنی یادگیری اغلب می تواند برای برتامه نویسان جوان دلسرد کننده باشد.

راه اندازی سنسور PIR با استفاده از آردینو

در مقابل ، اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بصری مبتنی بر بلوک است. برخلاف دستورات نوشتاری سنتی که با استفاده از نمادها روی صفحه کلید تایپ می شوند ، دستورات اسکرچ به صورت بلوک های رنگارنگ در می آیند. کاربران می توانند با چسباندن بلوک ها به یکدیگر برنامه ایجاد کنند ، دقیقاً مانند LEGO مجازی! سپس می توانند بر روی دکمه پرچم سبز در رابط  اسکرچ کلیک کنند تا آنها اجرا شوند.

مقایسه اسکرچ و یک زبان برنامه نویسی معمولی

برای نشان دادن زیبایی اسکرچ ، در اینجا دو برنامه ساده رایانه ای وجود دارد که هر دو این پیام را چاپ می کنند: “سلام! امروز چطوری؟” یکی در جاوا ساخته شده است ، در حالی که دیگری در اسکرچ ساخته شده است.

جاوا

جاوا

اسکرچ

اسکرچ

هر دو دقیقاً همان کار را انجام می دهند ، اما برنامه اسکرچ بسیار ساده تر است. همانطور که در بالا نشان داده شد ، ایجاد و خواندن کد اسکرچ راحت تر است ، به شما این امکان را می دهد تا اصول علوم کامپیوتر را به سرعت بیاموزید و استفاده کنید. با حذف مشکل دستوری ، اسکرچ به کدنویسان جدید و بچه های جوان کمک می کند تا درست در ساخت پروژه های سرگرم کننده و تعاملی حرکت کنند.

ساخت داستان های تعاملی در اسکرچ

اسکرچ همچنین به شما امکان می دهد داستان های تعاملی خود را ایجاد کنید ، و این بستر را خلاقانه و قابل شخصی سازی کنید. داستان های تعاملی اسکرچ با روایت های سنتی کتاب داستان که معمولاً درباره آن فکر می کنیم متفاوت است. در حالی که قصه هایی مانند “شنل قرمزی” داستان شخص دیگری را روایت می کند ، داستان های تعاملی در اسکرچ به هر کسی که بازی می کند اجازه می دهد شخصیت اصلی باشد.

استفاده از اسکرچ برای گفتن داستان باعث می شود بچه ها در عین یادگیری کدها ، قصه گویی را تمرین کنند. همه داستان ها نباید پیچیده باشند – حتی گاهی اوقات پروژه های ساده می توانند سرگرم کننده و جذاب باشند! همچنین می توانید داستان های سنتی و غیر تعاملی خود را در اسکرچ ایجاد کنید ، مانند ساختن فیلم کوچک خود.

انجمن اسکرچ

برای مثالهای عالی بیشتر از آنچه می توانید در اسکرچ انجام دهید ، انجمن اسکرچ پر از پروژه های شگفت انگیز است. این انجمن آنلاین به کاربران اسکرچ اجازه می دهد تا پروژه های اسکرچ خود را با کلیک یک دکمه با دیگران به اشتراک بگذارند. این می تواند به عنوان یک منبع الهام عالی برای کسانی باشد که می خواهند پروژه های خود را بسازند ، اما مطمئن نیستند که از کجا شروع کنند. می توانید کد هر پروژه را مشاهده کرده و با اصلاح مجدد کپی یا ویرایش کپی خود از آنها ، مواردی را که دوست دارید اصلاح کنید.

مشاغل مرتبط با برنامه نویسی در حال توسعه - ۶ مورد از مشاغل برنامه‌نویسان

سایر مزایای برنامه نویسی در اسکرچ

یادگیری کدنویسی در اسکرچ علاوه بر اینکه یک نقطه ورود عالی برای ورود هر کسی به دنیای کدگذاری است ، به بچه ها نیز کمک می کند تا انواع مهارت های مهم زندگی را تقویت کنند. ضمن کاوش در امکانات بی نهایت برای پروژه ها در اسکرچ ، مهارت های زیر به طور مکرر تمرین می شوند.

طراحی هنری و خلاقیت

برای یک بازی منسجم ، کودک شما باید مجموعه ای از شخصیت ها – به نام “اسپرایت” – ایجاد کند که سوژه های بازی باشند. Scratch دارای یک کتابخانه بزرگ از اسپرایت ها و زمینه های از پیش تعیین شده است ، اما همچنین به شما امکان می دهد طراحی های خود را ترسیم کنید.

این بدان معنی است که با تمرین کافی ، کودک شما قادر خواهد بود داستان های تعاملی با هر شخصیتی که فکرش را بکنند ، بسازد! سفارشی کردن روح و ساخت روایت مهارت های هنری آنها را بهبود می بخشد و آنها را در طراحی ، قصه گویی و سازگاری موضوعی بهتر می کند.

پروژه اسکرچ

پروژه اسکرچ

مهارت های برنامه ریزی

برای برنامه ریزی مکانیک بازی یا داستان خود ، کودک شما باید بفهمد که چگونه چندین قسمت از کد یا طرح آنها با هم کار می کنند. تمرین ایده پردازی در اسکرچ به بچه ها کمک می کند مهارت های برنامه ریزی و سازمانی قدرتمندی داشته باشند که در چندین حوزه زندگی قابل انتقال باشد.

اسکرچ چیست

تفکر منطقی و حل مسئله

ایجاد پروژه هایی در اسکرچ ، کودک شما را به یک برنامه نویس بهتر تبدیل می کند و آنها را با نحوه کار علوم کامپیوتر آشنا می کند. با تمرین تفکر منطقی اساسی و مفاهیم برنامه نویسی برای حل مسئله ، کودک شما آماده خواهد شد تا با علوم کامپیوتر سطح بالاتر کار کند یا حتی یادگیری خود را در سایر دروس مانند ریاضیات یا علوم تسریع کند.

بلوک برنامه نویسی اسکرچ

بلوک برنامه نویسی اسکرچ

آماده شروع یادگیری اسکرچ هستید؟

به تمام دلایل بالا و بیشتر ، اسکرچ یک پلت فرم ابتکاری و زبان برنامه نویسی است که خلاقیت و یادگیری آسان را برای رمزگذاران جدید در هر سنی به ارمغان می آورد. برای شروع ، فرزند شما می تواند به صورت رایگان در وب سایت اسکرچ ، scratch.mit.edu حساب ایجاد کند. آنها می توانند یک پروژه خالی ایجاد کنند و با بلوک های مختلف بازی کنند تا ببینند چه چیزی می توانند ایجاد کنند! برای برخی از الهامات ، آنها همچنین می توانند به پروژه های ساخته شده توسط سایر برنامه نویسان اسکرچ در انجمن Scratch مراجعه کنند.

آموزش راه اندازی نرم افزار آردوینو

کلاس اسکرچ برای کودکان

کلاس اسکرچ

کلاس اسکرچ

برای یادگیری ساختار یافته اسکرچ ، صنایع آموزشی چالیک دوره های آموزش اسکرچ مبتنی بر پروژه را برای دانشجویان 8-11 سال ارائه می دهد تا با کدگذاری شروع کنند. برنامه درسی اسکرچ ما ، دانش آموزان را با تسلط کامل بر محیط اسکرچ آماده می کند و آنها را برای پیشبرد برنامه نویسی به زبان های پیشرفته تر و مبتنی بر متن مانند پایتون آماده می کند.

اسکرچ مقدماتی (اسکرچ سطح 1): اصول علوم کامپیوتر را معرفی می کند و به دانشجویان می آموزد که چگونه بازی های Scratch خود را بسازند و طراحی کنند.

اسکرچ پیشرفته (اسکرچ سطح 2): مفاهیم پیچیده تری مانند حلقه های تو در تو ، شرط های پیچیده ، شبیه سازی و موارد دیگر را برای آماده سازی برای یادگیری زبان های برنامه نویسی پیشرفته تر ، پوشش می دهد.

همچنین پس از پایان این دوره دانش پذیر میتواند در دوره های آموزش رباتیک پیشرفته مسیر خود را ادامه دهد و یا میتواند در دوره های پیشرفته آموزش برنامه نویسی به زبان پایتون کار خود را ادامه دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

کسب نمایندگی رباتیک صنایع آموزشی چالیک

فعالین در حوزه آموزشی چنانچه علاقمند به ارتقا سطح آموزشگاه خود میباشند و تمایل به استفاده از به روزترین متدهای آموزشی حال حاضر در دنیا را دارند میتوانند از مجموعه خدمات ما در صنایع  آموزشی چالیک استفاده کنند و با اخذ نمایندگی رباتیک و فعالیت در این حوزه در جهت بروزرسانی خدمات آموزشی خود گامی مهم و موثر بردارند. ما تلاش داریم با تحقیق در زمینه جدیدترین ابزار آموزشی روز دنیا و اشتراک این تجربیات با نمایندگان خود گامی موثر در جهت ارتقا و و بهبود متدهای آموزشی در کشور عزیزمان برداریم. علاقمندان میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارسال مدارک مورد نیاز با کارشناسان ما تماس بگیرند.

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
پشتیبانی آنلاین در واتساپ
شروع مکالمه
جهت آموزش رباتیک و تماس با کارشناس فروش و پشتیبانی در واتساپ کلیک کنید