آموزش رباتیک2020-08-09T17:19:53+00:00

برگزاری دوره های آموزش رباتیک بر اساس متدهای روز جهانی

آموزش رباتیک در مدارس و آموزشگاه ها

صنایع آموزشی چالیک از سال 1388 مشغول فعالیت در زمینه آموزش رباتیک در مدارس و مراکز آموزشی بوده است. این مجموعه با بهره گیری از کادری مجرب و متخصص امکان اعزام نیرو به مراکز متقاضی جهت آموزش دوره ی رباتیک برای دانش آموزان در سطوح مختلف را دارد.

همچنین این مرکز این امکان را دارد تا مربیان معرفی شده از سوی مراکز آموزشی را چنانچه دارای شرایط لازم باشند در دوره های آموزشی خود پذیرش نمایند تا این عزیزان برای تدریس در دوره های رباتیک آماده گردند.

مهمترین هدف دوره های آموزش رباتیک در صنایع آموزشی چالیک یادگیری بر پایه آزمایش و بازی در قالب الگوی آموزشی STEAM میباشد. علاقمندان به استفاده از خدمات این مجموعه میتوانند با ما تماس بگیرند.

سن مناسب برای شروع به آموزش رباتیک

اخیرا ساخت ربات در دنیا در گروه های سنی 6 سال به بالا در مدارس ترویج پیدا کرده است. اما آیا این سن برای شروع کار آموزش رباتیک مناسب است؟ ابتدا باید بدانیم در ساخت ربات ها در هر سن اهداف گوناگونی تعریف شده است و اصلا هدف در سنین پایین ساخت رباتهای پیچیده و آشنایی با مفاهیم پیشرفته نمیباشد.

معمولا در گروه های سنی پایین هدف از برگزاری کلاسهای رباتیک افزایش مهارتهایی همچون تمرکز , قدرت دست , خلاقیت , تجسم فضایی  و  … میباشد. در این سن این کلاسها بیشتر بر مفاهیم مکانیکی ملموس مانند حرکت انتقال نیرو و مکانیزمهای ساده تمرکز خواهد داشت.

ابزار مناسب برای آموزش رباتیک

شیوه های متفاوتی برای آموزش رباتیک در دنیا وجود دراد که شامل استفاده از قطعات و بسته های آماده و ساخت در محیط کارگاهی میباشد. هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایبی میباشد و شرکت های معتبری در دنیا وجود دراد که هرکدام به یکی از این شیوه ها آموزشهای خود را ارائه میدهند.

در روش اول آموزش رباتیک خطرات محیط کارگاهی حذف میگردد و سرعت ساخت بالا میرود و همچنین هزینه ها ساخت ربات پایین خواهد آمد اما مهمترین مزیت در شیوه ساخت کارگاهی این خواهد بود که شما میتوانید ایده های شخصی خود را بدون محدودیتهایی که استفاده از المانهای آماده ایجاد میکند بسازید.

اما در واقع استفاده از این دو روش به تنهایی مناسب نخواهد بود و بهترین شیوه ترکیب این دو شیوه برای آموزش رباتیک خواهد بود. در واقع در مراحل اولیه آموزش و سنین پایینتر استفاده از روش اول و یادگیری مفاهیم پایه در زمانی کوتاه و با افزایش مهارتها و افزایش سن دانش پذیران استفاده از روش ساخت کارگاهی توصیه میشود.

چارت آموزشی

دوره های آموزشی مقدماتی

سرفصل های کلی : آشنایی با سازه های مکانیکی ایستا و متحرک ، آشنایی با قوانین مکانیکی

اهداف مهارتی : تقویت دست ورزی ، ساخت سازه های موتور دار و ایستا ، تقویت تجسم سه فضایی

مدت زمان دوره : این دوره در سه ترم 20 ساعته ارائه میگردد

دوره های آموزشی متوسط

سرفصل های کلی : آشنایی با سازه های مکانیکی ایستا و متحرک ، آشنایی با قوانین مکانیکی

اهداف مهارتی : تقویت دست ورزی ، ساخت سازه های موتور دار و ایستا ، تقویت تجسم سه فضایی

مدت زمان دوره : این دوره در سه ترم 20 ساعته ارائه میگردد

دوره های آموزشی پیشرفته

سرفصل های کلی : آشنایی با سازه های مکانیکی ایستا و متحرک ، آشنایی با قوانین مکانیکی

اهداف مهارتی : تقویت دست ورزی ، ساخت سازه های موتور دار و ایستا ، تقویت تجسم سه فضایی

مدت زمان دوره : این دوره در سه ترم 20 ساعته ارائه میگردد

سوالات متداول

صنایع آموزشی چالیک خدمات خود در حوزه آموزش رباتیک را به چه صورت ارائه میدهد؟2020-08-08T10:24:23+00:00

صنایع آموزشی چالیک مدرسین خود را برای ارائه خدمات آموزشی در حوزه رباتیک به مدارس ، موسسات و مراکز دولتی اعزام مینماید.

همچنین افراد علاقمند میتوانند در کلاسهای آزاد آموزش رباتیک که در صنایع آموزشی چالیک برگزار میگردد شرکت نماید. محل برگزاری این کلاسها در محدوده متروی شریعتی و همچنین در محدوده پارک وی برگزار میگردد.

همچنین علاقمندان میتوانند از خدمات آنلاین صنایع آموزشی چالیک استفاده کنند و در کلاسهای آنلاین شرکت نمایند.

تمامی علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانند با ما تماس بگیرند.

پس از گزراندن دوره های آموزش رباتیک فرزند من چه مهارتهایی را کسب خواهد نمود؟2020-08-08T10:13:15+00:00

رباتیک یک علم بین رشته ای از الکترونیک ، مکانیک و برنامه نویسی میباشد و هر فردی که در این دوره ها شرکت میکند مهارتهایی در زمینه های معرفی شده خواهد آموخت. هر فرد پس از گزارندن کامل این دوره ها در حوزه برنامه نویسی توانایی ساخت انیمیشن ، بازی کامپیوتری و کار کردن در حوزه اینترنت اشیا را خواهد داشت. ساخت رباتهای مختلف از قبیل مسیر یاب ، آتش نشان ، جنگجو و … نیز از سایر توانایی های هر شخص خواهد بود. همچنین در حوزه الکترونیک نیز هر شخص میتواند مدارهای الکترونیکی مختلف را بسازد و نحوه کار آن را تشریح نماید. در حوزه مکانیک نیز هر فرد تونایی و مهارتهای لازم در ساخت سازه های مختلف را پیدا خواهد کرد و روابط فیزیکی و مکانیکی حاکم بر سازه های متحرک را تشریح خواهد نمود. اما لازم به ذکر است مهارت های کسب شده در حوزه آموزش رباتیک تنها محدود به این موارد نیست و هر فرد در سایر حوزه ها نیز مهارتهایی را کسب خواهد نمود. به عنوان مثال هنگام ساخت ربات موزیسین شناخت اولیه نتهای موسیقی نیز ضروری میباشد. بنابراین میتوان گفت رباتیک یک علم بین رشته ای در حوزه های مختلف از علوم میباشد.

ابزار و وسایل مورد نیاز در دوره های آموزش رباتیک2020-08-08T09:19:11+00:00

دوره های آموزش رباتیک بنا به سطح برگزاری نیاز به وسایل و ابزار متفاوتی خواهند داشت در دوره های مقدماتی الکترونیک و مکانیکی هر فرد میتواند با بسته هایی که از سوی صنایع آموزشی چالیک در اختیارش قرار میگیرد دوره را به پایان برساند. در دوره های برنامه نویسی هر فرد علاوه بر بسته های رباتیک نیاز به کامپیوتر نیز خواهد داشت تا برنامه های مختلف را روی ربات خود بارگزاری نماید. در دوره های پیشرفته ویژه نوجوانان و جوانان وجود ابزار کارگاهی نیز ضروری میباشد.

مجوزها و تاییدیه های صنایع آموزشی چالیک2020-08-08T08:58:26+00:00

صنایع آموزشی چالیک از سال 85 مشغول به فعالیت در زمینه آموزش رباتیک بوده است و در این مدت توانسته با ارائه مجموع فعالیت های خود به ارگان های مربوطه مجوز ها و تاییدیه های لازم را در این زمینه کسب نماید. در حال حاضر مجموعه ما دارای سه تاییدیه از وزارت آموزش پرورش به جهت تایید محتواها و محصولات آموزشی و یک تاییدیه از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به جهت تایید محصولات در حوزه آموزش رباتیک میباشد.

نحوه ارائه دوره های آموزشی در مدارس2020-08-08T08:43:18+00:00

این دوره های آموزشی در مدارس به صورت طرح درسی یک ساله و هر هفته یک جلسه 50 الی 70 دقیقه ای بنا به پایه تحصیلی دانش آموزان برگزار میگردد. با توجه به میزان هفته های تحصیلی در مدارس این دوره ها در طول سال تحصیلی با محتوای آموزشی بیشتر شامل تمرین ها  و مسابقات بیشتر برگزار میگردد

صدور گواهی در دوره های آموزش2020-08-08T08:43:24+00:00

صنایع آموزشی چالیک پس از پایان هر دوره و سنجش دانش پذیران در صورت قبولی برای هر یک گواهی به صورت الکترونیکی صادر خواهد نمود. ارزش گواهی های صادر شده سه ساله میباشد و پس از پایان این مدت هر شخص با شرکت در آزمونی جدید میتواند ارزش گواهی خود را تمدید نماید.

الگوی آموزش STEAM محور چیست

یکی از متدهای آموزشی در دنیا که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و در کشورهای پیشرو مورد استفاده قرار گرفته است الگوی آموزشی STEAM محور میباشد. در این الگو تمرکز و تاکید بیشتر بر آموزش مهارت به کودکان در حوزه های مختلف میباشد. اخیرا نیز با گسترش این الگو در دنیا شیوه های آموزش دچار تغییرات اساسی شده است و سرفصلهای جدیدی در حوزه آموزش تعریف شده است. در تمامی این سرفصلها بیشترین تاکید بر آموزش های مهارت محور به کودکان میباشد.

یکی از این حوزه های جدید آموزشی علم رباتیک میباشد که به جهت گستردگی و پوشش علوم مختلف بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر در ایران نیز گروه های مختلف آموزشی به ارائه این آموزشها پرداخته اند اما متاسفانه به دلیل عدم شناخت دقیق از اهداف این آموزشها در برخی مواقع این آموزشها جنبه فانتزی پیدا کرده و تنها به منظور پر کردن اوقات فراغت کودکان مورد استفاده قرار میگیرد. در حالی که اصلیترین هدف این آموزشها ارتقا مهارت هر کودک موازی با توانمندی های او خواهد بود.

در این راستا رباتیک با توجه به ظرفیت و گستردگی آن در حوزه های مختلف علوم به عنوان یکی از موثرترین ابزارها در این شیوه آموزشی مورد استفاده قرار میگیرد. صنایع آموزشی چالیک با الگوبرداری از صنایع آموزشی پیشرو در دنیا تلاش دارد با بهره گیری از متخصصان داخلی و بومی سازی این آموزشهای رباتیک بر اساس سرفصلهای کتب درسی گامی مهم در زمینه تحول آموزش در ایران بردارد.

مطالب آموش رباتیک

تماس با ما

دوره های آموزش رباتیک برای چه سنینی مناسب است؟

محتوای آموزشی دوره های آموزش رباتیک برای گروه های سنی مختلف با توجه به توانمندی های آنها تدوین گردیده است. این دوره ها برای آموزش به افراد بالای شش سال مناسب میباشد

آیا دوره های آموزش رباتیک در وضعیت تحصیلی فرزند من تاثیر خواهد داشت ؟

آموزش رباتیک در واقع آموزش مفاهیم تئوری کتاب های درسی در قالب یک کار عملی به دانش آموز میباشد شرکت کنندگان در این دوره ها با مفاهیم کتاب های درسی مانند ریاضی ، فیزیک و علوم آشنا خواهند شد

هزینه های شرکت در دوره های آموزش رباتیک چقدر است ؟

دوره های آموزش رباتیک به دلیل نیاز به ابزار و بسته های رباتیک دارای هزینه های متفاوتی می باشد که با توجه به سطح هر دانش آموز تعیین میگردد جهت کسب اطلاعات دقیق میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

آیا آموزش رباتیک تاثیری در آینده شغلی کودک من دارد؟

یکی از جدیدترین رشته های آموزشی در سطح کودکان و نوجوانان دوره های آموزش ساخت ربات می باشد که رشته های مربوط به رباتیک مانند برنامه نویسی اخیرا جز پول سازترین رشته ها در دنیا میباشند