برگزاری دوره های آموزش رباتیک بر اساس متدهای روز جهانی

آموزش رباتیک در مدارس و آموزشگاه ها

صنایع آموزشی چالیک از سال 1388 مشغول فعالیت در زمینه آموزش رباتیک در مدارس و مراکز آموزشی بوده است. این مجموعه با بهره گیری از کادری مجرب و متخصص امکان اعزام نیرو به مراکز متقاضی جهت آموزش دوره ی رباتیک برای دانش آموزان در سطوح مختلف را دارد.

همچنین این مرکز این امکان را دارد تا مربیان معرفی شده از سوی مراکز آموزشی را چنانچه دارای شرایط لازم باشند در دوره های آموزشی خود پذیرش نمایند تا این عزیزان برای تدریس در دوره های رباتیک آماده گردند.

مهمترین هدف دوره های آموزش رباتیک در صنایع آموزشی چالیک یادگیری بر پایه آزمایش و بازی در قالب الگوی آموزشی STEAM میباشد. علاقمندان به استفاده از خدمات این مجموعه میتوانند با ما تماس بگیرند.

سن مناسب برای شروع به آموزش رباتیک

اخیرا ساخت ربات در دنیا در گروه های سنی 6 سال به بالا در مدارس ترویج پیدا کرده است. اما آیا این سن برای شروع کار آموزش رباتیک مناسب است؟ ابتدا باید بدانیم در ساخت ربات ها در هر سن اهداف گوناگونی تعریف شده است و اصلا هدف در سنین پایین ساخت رباتهای پیچیده و آشنایی با مفاهیم پیشرفته نمیباشد.

معمولا در گروه های سنی پایین هدف از برگزاری کلاسهای رباتیک افزایش مهارتهایی همچون تمرکز , قدرت دست , خلاقیت , تجسم فضایی  و  … میباشد. در این سن این کلاسها بیشتر بر مفاهیم مکانیکی ملموس مانند حرکت انتقال نیرو و مکانیزمهای ساده تمرکز خواهد داشت.

 

ابزار مناسب برای آموزش رباتیک

شیوه های متفاوتی برای آموزش رباتیک در دنیا وجود دراد که شامل استفاده از قطعات و بسته های آماده و ساخت در محیط کارگاهی میباشد. هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایبی میباشد و شرکت های معتبری در دنیا وجود دراد که هرکدام به یکی از این شیوه ها آموزشهای خود را ارائه میدهند.

در روش اول آموزش رباتیک خطرات محیط کارگاهی حذف میگردد و سرعت ساخت بالا میرود و همچنین هزینه ها ساخت ربات پایین خواهد آمد اما مهمترین مزیت در شیوه ساخت کارگاهی این خواهد بود که شما میتوانید ایده های شخصی خود را بدون محدودیتهایی که استفاده از المانهای آماده ایجاد میکند بسازید.

اما در واقع استفاده از این دو روش به تنهایی مناسب نخواهد بود و بهترین شیوه ترکیب این دو شیوه برای آموزش رباتیک خواهد بود. در واقع در مراحل اولیه آموزش و سنین پایینتر استفاده از روش اول و یادگیری مفاهیم پایه در زمانی کوتاه و با افزایش مهارتها و افزایش سن دانش پذیران استفاده از روش ساخت کارگاهی توصیه میشود.

 

 

 

چارت آموزشی

دوره های آموزشی مقدماتی

سرفصل های کلی : آشنایی با سازه های مکانیکی ایستا و متحرک ، آشنایی با قوانین مکانیکی

اهداف مهارتی : تقویت دست ورزی ، ساخت سازه های موتور دار و ایستا ، تقویت تجسم  فضایی

مدت زمان دوره : این دوره در سه ترم 20 ساعته ارائه میگردد

دوره های آموزشی متوسط

سرفصل های کلی : آشنایی با قطعات الکترونیکی مختلف – آشنایی با مقدمه برنامه نویسی

اهداف مهارتی : تقویت مهارت در حوزه برنامه نویسی – تقویت هوش منطقی و ریاضی

مدت زمان دوره : این دوره در سه ترم 20 ساعته ارائه میگردد

دوره های آموزشی پیشرفته

سرفصل های کلی : آشنایی با سازه های هوشمند و مکانیک پیشرفته جهت تولید و اختراع

اهداف مهارتی : تقویت مهارت های نقشه کشی سه بعدی – ساخت سازه های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا

مدت زمان دوره : این دوره در سه ترم 20 ساعته ارائه میگردد

چارت آموزشی

الگوی آموزشی STEM محور چیست

یکی از متدهای آموزشی در دنیا که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و در کشورهای پیشرو مورد استفاده قرار گرفته است الگوی آموزشی STEAM محور میباشد. در این الگو تمرکز و تاکید بیشتر بر آموزش مهارت به کودکان در حوزه های مختلف میباشد. اخیرا نیز با گسترش این الگو در دنیا شیوه های آموزش دچار تغییرات اساسی شده است و سرفصلهای جدیدی در حوزه آموزش تعریف شده است. در تمامی این سرفصلها بیشترین تاکید بر آموزش های مهارت محور به کودکان میباشد. یکی از این حوزه های جدید آموزشی علم رباتیک میباشد که به جهت گستردگی و پوشش علوم مختلف بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر در ایران نیز گروه های مختلف آموزشی به ارائه این آموزشها پرداخته اند اما متاسفانه به دلیل عدم شناخت دقیق از اهداف این آموزشها در برخی مواقع این آموزشها جنبه فانتزی پیدا کرده و تنها به منظور پر کردن اوقات فراغت کودکان مورد استفاده قرار میگیرد. در حالی که اصلیترین هدف این آموزشها ارتقا مهارت هر کودک موازی با توانمندی های او خواهد بود.

در این راستا رباتیک با توجه به ظرفیت و گستردگی آن در حوزه های مختلف علوم به عنوان یکی از موثرترین ابزارها در این شیوه آموزشی مورد استفاده قرار میگیرد. صنایع آموزشی چالیک با الگوبرداری از صنایع آموزشی پیشرو در دنیا تلاش دارد با بهره گیری از متخصصان داخلی و بومی سازی این آموزشهای رباتیک بر اساس سرفصلهای کتب درسی گامی مهم در زمینه تحول آموزش در ایران بردارد.

آخرین مطالب آموزش رباتیک

تماس با ما

دوره های آموزش رباتیک برای چه سنینی مناسب است؟

محتوای آموزشی دوره های آموزش رباتیک برای گروه های سنی مختلف با توجه به توانمندی های آنها تدوین گردیده است. این دوره ها برای آموزش به افراد بالای شش سال مناسب میباشد

هزینه های شرکت در دوره های آموزش رباتیک چقدر است ؟

دوره های آموزش رباتیک به دلیل نیاز به ابزار و بسته های رباتیک دارای هزینه های متفاوتی می باشد که با توجه به سطح هر دانش آموز تعیین میگردد جهت کسب اطلاعات دقیق میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

آیا دوره های آموزش رباتیک در وضعیت تحصیلی فرزند من تاثیر خواهد داشت ؟

آموزش رباتیک در واقع آموزش مفاهیم تئوری کتاب های درسی در قالب یک کار عملی به دانش آموز میباشد شرکت کنندگان در این دوره ها با مفاهیم کتاب های درسی مانند ریاضی ، فیزیک و علوم آشنا خواهند شد

آیا آموزش رباتیک تاثیری در آینده شغلی کودک من دارد؟

یکی از جدیدترین رشته های آموزشی در سطح کودکان و نوجوانان دوره های آموزش ساخت ربات می باشد که رشته های مربوط به رباتیک مانند برنامه نویسی اخیرا جز پول سازترین رشته ها در دنیا میباشند

فهرست