تاریخ رباتیک با تاریخچه فن آوری ، علوم و علوم  در هم تنیده است. فناوری های مورد استفاده در محاسبات ، برق ، حتی پنوماتیک و هیدرولیک همه می توانند بخشی از تاریخچه رباتیک تلقی شوند.در این بخش این تاریخچه را از سال 1900 به بعد مورد بررسی قرار خواهیم داد. در مقاله قبلی میتوانید تاریخ رباتیک را قبل از این سال مطالعه بفرمایید.

سال 1921

اصطلاح ربات برای اولین بار در نمایشنامه ای به نام “R.U.R.” استفاده شد.این نمایشنامه توسط نویسنده چک به نام کارل کپک خلق شد. موضوع نمایشنامه ساده بود: انسان یک ربات اختراع میکند تا به جای او کارها را انجام دهد اما این ربات انسان را می کشد

سال 1937 الی 1938

وستینگهاوس یک ربات شبیه به انسان را ایجاد می کند که می تواند راه برود ، صحبت کند و سیگار بکشد نام این ربات ELEKTRO بود. ELEKTRO اولین بار در نمایشگاه جهانی 1939 رونمایی شد.

رباتیک

سال 1941

اسحاق آسیموف ، نویسنده داستان های علمی ، برای توصیف فن آوری روبات ها برای اولین بار از کلمه “روبات” استفاده کرد و ظهور یک صنعت قدرتمند رباتیک را پیش بینی کرد اصطلاح رباتیک که به مطالعه و استفاده از روبات ها اشاره دارد در سال 1941 به وجود آمد و اولین بار توسط اسحاق آسیموف ، دانشمند و نویسنده استفاده شد. این آسیموف بود که همچنین در داستان کوتاه خود به نام “Runaround” در سال 1942 “قوانین روباتیک” را ارائه داد.

سال 1942

اسحاق آسیموف “سه قانون رباتیک” را نوشت . این قوانین به شرح زیر میباشد:

قانون اول: یک روبات نمیتواند به یک انسان (یا بشریت) صدمه بزند ، یا از طریق بی تحرکی اجازه دهد ، به یک انسان (یا بشریت)  آسیب برسد.

قانون دوم: یک روبات باید از دستورات داده شده توسط بشر پیروی کند ، مگر در مواردی که چنین دستوراتی با قانون مرتبه بالاتر مغایرت داشته باشند.

قانون سوم: یک روبات باید از وجود خود محافظت کند تا زمانی که چنین محافظتی با قانون ها قبلی مغایرت نداشته باشد.

سال 1942

اولین مکانیسم “قابل برنامه ریزی” ، یک اسپری رنگ ، توسط ویلارد پولارد و هارولد روزلوند برای شرکت DeVilbiss طراحی شد.

سال 1946

جورج دوول یک دستگاه پخش با هدف  کنترل ماشین آلات با استفاده از ضبط های مغناطیسی را اختراع می کند

سال 1947

در 14 نوامبر 1947 ، والتر براتین هنگام تلاش برای بررسی نحوه عملکرد الکترون ها روی سطح یک نیمه هادی به صورت کاملا تصادفی موفق به ساخت اولین ترانزیستور شد.

سال 1948

دبلیو گری والتر اولین ربات های خود را ایجاد کرد.نام این رباتها المر و السی بود و به عنوان روبات های لاک پشت شناخته نیز می شوند. هنگامی که توان باتری آنها کم میشد ، این روبات ها قادر به یافتن ایستگاه شارژ خود بودند.

سال 1951

ریموند گوتز نخستین بازوی مفصلی  را برای کمیسیون انرژی اتمی طراحی کرد. این به طور کلی به عنوان یک نقطه عطف مهم در تکنولوژی بازخورد نیرو در نظر گرفته می شود

تاریخچه رباتیک

سال 1954

جورج دوول اولین ربات قابل برنامه ریزی را طراحی کرد و آن را “Unimation” که مخفف کلمه “اتوماسیون جهانی” است نامید. بعداً ، در سال 1956 ، جورج دوول و جوزف انگلبرگ اولین شرکت جهانی ربات به نام “Unimation” را تشکیل دادند که مخفف “اتوماسیون جهانی” است. در نتیجه ، انگلبرگ “پدر روباتیک” نامیده شده است.

Unimation امروزه همچنان در حال تولید است ، و روبات هایی برای فروش نیز دارند

سال 1957

تاریخ در 4 اکتبر 1957 تغییر یافت ، هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی Sputnik I را با موفقیت راه اندازی کرد اولین ماهواره مصنوعی مستقل جهان با قطر 22.8 اینچ و با وزن 183.9 پوند .

سال 1960

یکی از اولین ربات های عملیاتی و صنعتی در آمریکای شمالی در اوایل دهه 1960 در یک کارخانه آب نبات در انتاریو استفاده شد.