logo-site-sefid
اینترنت-اشیا-چیست

اینترنت اشیا چیست؟ اینترنت اشیا چه کاربرد هایی دارد ؟ اینترنت اشیا چگونه به ما کمک میکند

ساده ترین  مفهوم اینترنت اشیا اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک اینترنت اشیا برنامه ها و دستگاه های مختلف می توانند با یکدیگر و حتی انسان تعامل داشته باشد.یک مثال ساده برای درک مفهوم اینترنت اشیا خاموش و روشن کردن لامپ با استفاده از گوشی هوشمندتان میتواند باشد.

در اینترنت اشیا لایه های مختلفی وجود دارد در  اولین لایه سخت افزار با استفاده از سنسور ها و ماژول ها میتوان اطلاعات اولیه را دریافت کرد و با استفاده از میان لایه های دیگر مانند شبکه و پلتفرم این اطلاعات رو پردازش کرد و در آخرین لایه یعنی اپلیکیشن به نمایش گذاشت، ما میتوانیم پردازش های نهایی را بر روی گوشی موبایل ، تبلت ،کامپیوتر و یا حتی ساعت های هوشمند خود داشته باشیم. برای ما این قابلیت وجود دارد که دما ،روشنایی وامنیت خانه خود را حتی در زمانی که در یک قاره ی دیگر به سر میبریم کنترل کنیم.

امروزه خانه های هوشمند بسیار مورد علاقه و استقبال واقع شدند. دریک خانه هوشمند تمام وسایل موجود یا برخی از آن  به شبکه متصل میشود برای این امر باید این زیرساخت ها فراهم شده باشد،این اتصالات باعث خدماتی همچون کنترل و امنیت خانه ،سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند ،مدیریت انرژی و… می شود.قفل هوشمند ،پرده ی هوشمند ،سیستم روشنایی و سیستم صوتی هوشمند یخچال هوشمند حتی قهوه ساز ، جارو و صدها گجت هوشمند از جمله خدماتی است که یک خانه با زیر ساخت هوشمند میتواند به ما ارائه دهد.

اما اینترنت اشیا میتواند فراتر و کاربردی تر از خانه هوشمند باشد اینترنت اشیا در صنعت و کارخانه ها در انبارداری ،سلامت ،استخراج نفت و کشاورزی و دامپروری،تصفیه آب وحتی غواصی زیر آب هم کاربرد دارد که با برخی از آن ها آشنا میشویم

اینترنت اشیا در سلامت

در سلامت هوشمند ما میتوانیم وضعیت فعلی و تاریخچه‏ای افراد علی الخصوص افراد کم توان و سالمندان و نوزادان و کودکان را بررسی کنیم واگر مشکلی یافت شد به صورت آلارم برروی دستگاه های هوشمندارسال شود و در صورت نادیده گرفتن و وضعیت بد بیمار به صورت خودکار با مراکز اورژانس تماس گرفته شود . گجت ها ی سلامتی میتوانند به صورت دستبند یا گردنبند یا بازوبند  بر روی بدن قرار گیرند و با اندازه گیری نبض حرارت و فشار خون و فاکتور های دیگر وضعیت سلامت بیمار را کنترل کنند و این اطلاعات را به صورت آنی به اپلیکیشن ارسال کنند. اطلاعات در اینترنت اشیا به صورت بلادرنگ یا آنی (real time) میباشد. این روند میتواند بر روی افراد با وضعیت خاص بسیار مفید باشد.بعضی از این گجت های هوشمند سلامتی در ایران نیز به فروش میرود.

اینترنت اشیا

 اینترنت اشیا در کشاورزی

کشاورزی هوشمند یک حوزه ی بسیار کاربردی و مفید برای بسیاری از کشور های دارای صنعت کشاورزی هست. در ایران نیز به این موضوع پرداخته شده است. در کشاورزی هوشمند افزایش بهروری محصولات و کاهش انرژی و آفت ها بسیار ضرروری است. سیستم آبیاری هوشمند با استفاده از سنسور ها و شیرهای هیدرولیکی و پلتفرم و شبکه ی متصل میتواند باعث کاهش مصرف بی رویه آب در کشاورزی شود و همچنین باعث نظم در روند آبیاری بدون نیاز به نیروی انسانی خواهد شد.

سیستم سم پاشی هوشمند،سیستم نظارت برسلامت گیاهان و درختان از جمله خواص کشاورزی هوشمند می باشد برای این منظور نیاز به استفاده از سنسور ها و سخت افزار های  دیگر است. برای مثال هر درخت میتواند یک تگ  RFID بر روی خود داشته باشد تا موقعیت مکانی خود را ارسال کند که این  امر در جنگل داری و جلوگیری از قطع غیرقانونی درختان کاربردی است.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا در انبارداری

یکی از چالش‌های عمده در انبارداری‌ها در روش سنتی مدیریت تعداد کالای موجود در انباراست، با استفاده از اینترنت اشیا وبا استفاده از تگ هایRFID  که میتوانند یک سری اطلاعات مانند تاریخ تولید کالا و تاریخ ورود کالابه انبارو موقعیت کنونی کالا را در خود داشته باشند  به راحتی می‌توان تعداد موجودی کالا را در فروش‌های اینترنتی مدیریت کرد، همچنین به راحتی می‌توان مکان کالا در انبار را یافت و از گم شدن اشیا جلوگیری کرد، در سیستم انبارداری که معمولا به صورت  FIFO میباشد یعنی هر کالایی که زودتر وارد شود زودتر خارج میشود به راحتی این امر توسط اینترنت اشیا قابل مدیریت می باشد.

اینترنت اشیا

ترجمه : بخش خبری صنایع آموزشی چالیکاخبار دنیای رباتیک

رضا قنبری
متخصص آموزش رباتیک

رضا قنبری هستم متخصص آموزش رباتیک با بیش از 10 سال سابقه فعالیت در ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دسته بندی نشده

اعداد باینری، دسیمال و هگزا دسیمال

در این مقاله قصد داریم اعداد دسیمال (Decimal) اعداد باینری (binary) و هگزادسیمال (hexadecimal) یا به اختصار Hex را بررسی کنیم. اعداد دسیمال: به اعداد

دسته بندی نشده

دیتاشیت چیست ؟ بررسی دیتاشیت ال سی دی 2*16

 دیتاشیت چیست:  دیتاشیت(data sheet) یا صفحه اطلاعات(داده ها): دیتاشیت ها در واقع صفحاتی هستند که ویژگی ها و ساختار و عملکرد همچنین تمامی اطلاعات مورد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.