شاید این کلمه برای اکثر والدین دیگر یک کلمه شناخته شده باشد و در تبلیغات اکثر مدارس و آموزشگاه ها با آن روبرو شده اید. اما بیشتر ما از این عنوان فقط اسم آن را شنیده ایم و بسیاری از مجریان این دوره ها اطلاعات کافی از اهداف برگزاری این دوره ها و لزوم برگزاری این کلاسها چیزی نمیگویند. ما در این مقاله قصد دارین تا به سولات بی نهایت شما در مورد این کلاسها پاسخ دهیم. اما قبل از هر چیز باید بدانیم رباتیک چیست. برای این منظور ما شما را به مطالعه مقاله رباتیک چیست دعوت میکنیم.

ما در این مقاله موارد زیر را بررسی خواهیم کرد.

اهداف برگزاری کلاس رباتیک و تاثیرات آموزش رباتیک در کودکان

شروع به آموزش رباتیک از چه سنی مناسب است

پیش نیازهای لازم برای شروع آموزش رباتیک

انواع روش های ساخت ربات و انتخاب روش مناسب برای کودکمان

برنامه های صنایع آموزشی چالیک در دوره های آموزش رباتیک

بیش از یک دهه نیست که کشورهای توسعه یافته از یک الگوی آموزشی به نام STEM استفاده میکنند. اما این شیوه آموزش چیست و چرا دنیا در حال توسعه آن است؟

خیلی از ما اصلیترین سوالی که هنگام فراگیری علوم مختلف در مدارس برایمان پیش می آمد این بود که این چیزهایی که یاد میگیرم به چه کار من می آید؟

در این الگو قرار است این سوال دانش آموزان پاسخ داده شود. در واقع میتوان به طور خلاصه گفت STEM یک شیوه آموزشی مهارت محور است که بر اساس کاربرد علوم در زندگی روزمره توسعه یافته است. در این الگو شما کتابهای درسی را حفظ نمیکنید بلکه با قوانین و قواعد علوم مختلف زندگی میکنید و آنها را مورد تجربه و آزمایش قرار می دهید.

stem-چیست

در جهت توسعه آموزش بر اساس الگوی STEM محور فعالیتهای متعددی از سوی کارشناسان معرفی گردیده است که هر یک میتواند به بخشی از مهارتها در حوزه علوم STEM بپردازد. اما در این میان علم رباتیک نیز به عنوان یکی از محورهای آموزش STEM محور معرفی گردیده است و به جرات میتواند گفت که این بخش پر کاربردترین و تاثیرگزارترین ابزار در حوزه آموزشهای STEM محور میباشد و دلیل آن نیز گستردگی این علم در شاخه های مختلف علوم میباشد. در مقاله رباتیک چیست بیشتر با این موضوع آشنا می شوید.

بنابراین به طور خلاصه میتوان گفت کلاس رباتیک در راستای ایجاد مهارت در کودکان در حوزه های مختلف از قبیل مهارتهای دست ورزی ، مهارتهای هوش منطقی ، حل مسئله ،‌ تجسم فضایی ، خلاقیت ، تمرکز در بستر یک کار عملی برگزار میگردد. اما باید توجه داشت این اهداف وقتی تحقق میابد که این آموزشها همراه با یک برنامه مدون باشد.

و ذکر یک نکته دیگر نیز لازم میباشد که این آموزشها دقیقا در راستای آموزش مطالب ذکر شده در کتابهای درسی قرار دارد و خیلی از فعالیتها و آزمایشات دانش آموزان چیزهایی است که آنها قبلا در کتاب های خود فقط به صورت تئوری مطالعه کرده اند بنابراین این آموزشها در راستای تقویت تحصیلی کودک ما نیز قرار خواهد گرفت.

و در آخر لازم است این نکته را نیز متذکر شوم که بنده به تجربه شخصی خود دریافته ام که شرکت در این دوره آموزشی تاثیر بسیار زیادی بر انتخاب شغل آینده برای نوجوانان به صورت آگاهانه خواهد داشت و دلیل آن نیز گستردگی علم رباتیک میباشد و هر فرد که در کلاس های آموزش رباتیک شرکت میکند با شیرینی و جذابیت جنبه های مختلف علوم آشنا میشود و این به انتخاب مسیر آینده آنها کمک فراوانی خواهد کرد.

شروع به آموزش رباتیک از چه سنی مناسب است

اخیرا ساخت ربات در دنیا در گروه های سنی 6 سال به بالا در مدارس ترویج پیدا کرده است. اما آیا این سن برای شروع کار رباتیک مناسب است؟ ابتدا باید بدانیم در ساخت ربات ها در هر سن اهداف گوناگونی تعریف شده است و اصلا هدف در سنین پایین ساخت رباتهای پیچیده و آشنایی با مفاهیم پیشرفته نمیباشد.

آموزش-رباتیک-به-کودکان
آموزش-رباتیک-به-کودکان

معمولا در گروه های سنی پایین هدف از برگزاری رباتیک افزایش مهارتهایی همچون تمرکز , قدرت دست , خلاقیت , تجسم فضایی  و  … میباشد. در این سن این کلاسها بیشتر بر مفاهیم مکانیکی ملموس مانند حرکت انتقال نیرو و مکانیزمهای ساده تمرکز خواهد داشت. باید اشاره کنیم که از میان علوم مختلف مربوط به رباتیک ملموسترین علمی که به صورت روزانه آن را مشاهده میکنیم علم مکانیک میباشد. بنابراین در سنین پایین بیان مفاهیم ساده مکانیکی برای کودکان قابل درک خواهد بود. اما باید توجه داشته باشیم که باید میزان توقع خود از کودکان را با توجه به میزان توانایی آنها تنظیم کنیم. همچنین در این دوره ها استفاده از مفاهیم پایه ریاضی و علوم تجربی و مشاهده و آزمایش این مفاهیم درک درستی در دنیای واقعیت به کودکان خواهد داد. نباید فراموش کنیم که دوره های رباتیک نهایتا بستری مناسب برای کودکان فراهم میاورد تا در قالبی عملی و به صورت آزمایشگاهی با مفاهیم پایه علمی آشنا گردند.

در سنین بالاتر میتوان مفاهیم الکترونیک را به کودکان آموزش داد. مفاهیم الکترونیکی به دلیل ماهیتی که دارند نیاز به اطلاعات پایه ای بیشتری خواهند داشت مانند آشنایی با چهار عمل اصلی ریاضی بنابراین شروع این دوره برای افراد 9 سال به بالا میتواند مفید باشد. پس از آموزش مفاهیم الکترونیک و ساخت مدارهای ساده میتوان وارد مفاهیم الکترومکانیک که تلفیقی از الکترونیک و مکانیک میباشد شد.

لازم به ذکر است که تمام این مراحل به صورت تدریجی و قدم به قدم صورت خواهد پذیرفت و در ابتدا هدف استفاده از ماژولها و المانهای آماده موجود در بازار میباشد و در نهایت هدف از این مراحل ساخت تدریجی یک مکانیزم هوشمند الکترونیکی میباشد.

در مرحله بعدی میبایست بتوانیم سازه های الکترومکانیکی خود را هوشمند کنیم. این کار میتواند به کمک برنامه نویسی با کامپیوتر صورت پذیرد. بنابراین قدم نهایی در دستیابی به این هدف آموزش برنامه نویسی خواهد بود که پیشنهاد ما برای شروع این دوره گروه های سنی 10 سال به بالا میباشد که با مفاهیم ریاضی آشنایی بیشتری دارند.

توجه داشته باشید در گروه های سنی بالاتر و آشنایی بیشتر با مفاهیم پایه میتوان تمام موارد ذکر شده را به صورت پیشرفته تر آموزش داد به عنوان مثال در بخش مکانیک یادگیری چگونگی طراحی ایده ها و روشهای تولید آن میتواند مورد بررسی قرار گیرد و یا ساخت مدارات الکترونیکی با برد برد و یا لحیمکاری و همچنین برنامه نویسی به صورت پیشرفته اما باید توجه داشت مانند تمامی علوم این موارد نیز به صورت تدریجی صورت میپذیرد و باید پیشنیازهای هر مرحله به صورت کامل طی گردد.

پیش نیازهای لازم برای شروع آموزش رباتیک

این سوالیست که اکثر افراد که میخواهند فرزندشان در این حوزه وارد شود از کارشناسان صنایع آموزشی چالیک میپرسند. در پاسخ به این سوال لازم است اشاره ای به قسمت قبل بکنیم که رباتیک یک زیرشاخه از شیوه آموزش STEM محور میباشد و اصولا در این شیوه هدف اصلی افزایش مهارت میباشد. بنابراین وظیفه ما این است که یک کودک را همراهی کنیم تا توانایی های گوناگونی که هدف ماست را در طول این دوره کسب نماید و مهارت های خود را افزایش دهد بنابراین میتوان گفت چنانچه شرایط سنی در دوره ها رعایت گردد این دوره شروعی است برای افزایش مهارتها و توانایی های او و نیاز نیست تا او از قبل دارای مهارت خاصی باشد. البته لازم به ذکر است این آموزشها در هر گروه سنی ویژگی های خاص خود را خواهد داشت. به عنوان مثال فرض کنید کودکی که از 6 سالگی در این دوره شرکت میکند مهمترین هدف و برنامه ای که برای او تعریف خواهد شد افزایش مهارت های دست ورزی میباشد اما برای یک کودک 10 ساله به اختمال زیاد این مطلب از اولویت آموزشی خارج خواهد شد و بر بخش های دیگری از توانایی ها و مهارت های او متمرکز میشویم.

ساخت ربات

انواع روش های ساخت ربات و انتخاب روش مناسب برای کودکمان

برای ساخت ربات معمولا یا باید آن را در محیط یک کارگاه بسازیم و یا از المانها و قطعات آماده ای که در بازار وجود دارد استفاده کنیم. اما کدام روش مناسب تر است ؟

مهمترین سوالی که در ابتدا ممکن است ذهن افراد را درگیر کند و به دلیل استفاده از المانهای موجود که اخیرا به شکل زیادی بوده همواره این سوال مطرح است که آیا واقعا استفاده از این المانها برای ساخت ربات مفید است یا بهتر است ربات خود را در یک کارگاه بسازیم. برای پاسخ به این سوال باید ابتدا هدف از ساخت ربات خود را بدانیم. در واقع ما برای پیاده سازی یک ایده جدید و خلق یک سازه هوشمند مشغول به ساخت میشویم و در این راه ممکن است از ابزارهای گوناگونی استفاده کنیم. نهایتا برای خلق این ایده نوع ابزار مورد استفاده اهمیت زیادی نخواهد داشت و به نتیجه رساندن طرح و ایده ما در درجه اول اهمیت قرار دارد. با این توضیح هر یک از این روشها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

روشهای آموزش رباتیک

مزایای ساخت با المانهای آماده

سرعت بالای ساخت

یکی از مزایای ساخت رباتها با این المانها این است که شما برای ساخت این رباتها نیاز به صرف زمان زیاد نخواهید داشت و میوانید در مدت کوتاهی رباتی بسیار پیچیده را بسازید بدون اینکه دردسر ساخت قطعات آن را در یک محیط کارگاهی داشته باشید بنابراین به میزان قابل توجهی در زمان صرفه جویی خواهید کرد.

هزینه پایین ساخت

برای ساخت یک ربات در یک محیط کارگاهی نیاز است تا هزینه زیادی برای تجهیز کارگاه و خرید مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت انجام دهید که در صورت استفاده از المانهای آماده موجود در بازار هزینه های شما در این بخش به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

حذف خطرات محیط کارگاهی

به هر حال این نکته قابل انکار نیست که در صورت عدم رعایت نکات ایمنی در یک محیط کارگاهی ممکن است خطراتی برای شما ایجاد شود که در صورت استفاده از قطعات آماده خطرات ناشی از استفاده نادرست از ابزار کارگاهی به میزان قابل توجهی کاهش میابد. اما این نکته بدین معنا نیست که کار با این ابزار کاملا بی خطر است. به هر حال شما در هر محیطی میبایست نکات ایمنی مربوط به آن را کاملا رعایت کنید.

مزایای ساخت ربات در کارگاه

عدم محدودیت در ساخت

چنانچه ربات خود را در کارگاه میسازید مهمترین مزیت آن این خواهد بود که شما میتوانید ایده های شخصی خود را بدون محدودیتهایی که استفاده از المانهای آماده ایجاد میکند بسازید. در محیط کارگاه شما آزاد هستید تا رباتی به شکل دلخواه طراحی کنید و بسازید.

البته نهایتا باید به این نکته اشاره کرد که پیشرفتهای اخیر در حوزه تولید و ساخت این مزایا و معایب را تا حدودی کمرنگ کرده است یعنی از یک سو با تنوع بسیار زیاد قطعات در المانهای آماده موجود در بازار تقریبا میتوان گفت تمام چیزهایی که ممکن است به آن نیاز پیدا کنید در بازار موجو است و از سوی دیگر با پیشرفت روشهای تولید مانند پرینترهای سه بعدی میتوانید به راحتی ایده های خود را در محیطی امن تولید کرده و ربات مورد نظر خود را بسازید.

اما به هر حال  ما به شما پیشنهاد میکنیم چنانچه تازه کار هستید برای شروع از المانهای آماده استفاده کنید.

برنامه های صنایع آموزشی چالیک در دوره های آموزش رباتیک

ما در صنایع آموزشی چالیک با الگوبرداری از پیشروترین موسسات آموزش رباتیک در دنیا و ایجاد طرح درسهای مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شما را در این مسیر همراهی خواهیم کرد. ما ابتدا پس از تعیین سطح از فرزند شما دوره مناسب را برای او پیشنهاد خواهیم داد. برای آشنایی بیشتر با چارت آموزشی صنایع آموزشی چالیک میتوانید به صفحه آموزش رباتیک مراجعه کنید. بنا به تجربه چندین ساله ما در این حوزه و کسب مقامهای مختلف در عرصه های داخلی و جهانی در این رشته کارشناسان ما همواره برای ارائه مشاوه به شما آماده خواهند بود.