logo-site-sefid
Robotics-training-book

معرفی کتاب آموزش رباتیک

در این پست قصد داریم تا یک کتاب در زمینه آموزش رباتیک به شما معرفی کنیم. کتاب آموزش جامع رباتیک از صفر تا صد نوشته مهندس رضا قنبری و منتشر شده توسط انتشارات دیباگران یکی از کتابهای کامل در زمینه آموزش رباتیک میباشد. در حال حاضر جلد یک این کتاب منتشر شده و بنا بر این است تا این کتاب در چندین جلد تالیف گردد. هر یک از جلدهای این کتاب به بخشهایی از علم رباتیک خواهد پرداخت.

در این مجموعه از کتابها فرض بر این است که خواننده هیچ آشنایی با علم رباتیک ندارد و آموزش ها از مقدماتی ترین قسمتها ارائه میگردد. بنابراین این آموزشها برای افرادی که شناخت خوبی از مباحث اولیه ریاضیات داشته باشند توصیه میگردد شاید گروه سنی 8 سال به بالا آمادگی این را داشته باشند که از این آموزشها استفاده کنند. اما به تدریج آموزشها پیچیده تر خواهد شد و نیازمند توانایی بیشتری در حوزه علوم پایه خواهد بود.

اما در ادامه اهداف این کتاب را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اهداف کتاب

در این کتاب فرض بر این قرار میگیرد که خواننده هیچ آشنایی با علم رباتیک ندارد و تمامی مباحث از ابتدایی ترین بخش مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این کتاب در چندین جلد ارائه میگردد و در هر جلد مباحث مختلف علم رباتیک مورد بررسی قرار میگیرد و جلدهای قبلی پیش نیاز جلدهای بعدی خواهد بود.

در هر جلد علوم پایه مورد استفاده معرفی خواهد گردید و بنابراین نیاز است تا خواننده به این مباحث اشراف داشته باشد. با توجه به گستردگی مباحث در هر کتاب چند بخش را مورد بررسی قرار میدهیم. در این مجموعه کتابها تمرکز اصلی بر علوم مکانیک الکترونیک و برنامه نویسی خواهد بود که هر یک از این علوم از پایه ای ترین بخش مطرح خواهد شد. توجه داشته باشید با مطالعه این مجموعه کتابها ما با اینترنت اشیا و پروژه های مربوط به آن نیز آشنا خواهد شد چرا که اینترنت اشیا نیز جدای از علم رباتیک نیست. با توجه به سطح مطالب چنانچه شما از قبل نسبت به هر یک از این موارد اشراف دارید نیاز به مطالعه ی آن بخش نخواهید داشت.

از دیگر نکاتی که در این کتاب مورد نظر است آموزش بر اساس آزمایش و تجربه میباشد. در هر بخش علاوه بر بیان مفاهیم آزمایشهایی نیز طراحی شده که توصیه اکید بر انجام این آزمایشهاست زیرا علم رباتیک علم ساخت ماشینهای هوشمند است و بدون انجام این آزمایشها آموزش کاملی صورت نخواهد گرفت. بر اساس آزمایشهای موجود در هر جلد قطعا شما در کنار این کتاب نیاز به قطعات و سخت افزارهایی خواهید داشت که در هر جلد ما محل تهیه این سخت افزار را نیز به شما معرفی خواهیم نمود.

لازم به ذکر است در جلدهای اولیه ابزار ساخت شما برای راحتی کار و درک مفاهیم مطرح شده بیشتر بر پایه ی قطعات و کیتهای آماده موجود در بازار خواهد بود اما در ادامه نیاز به ابزار و محیط کارگاهی بیشتر خواهد شد.

به طور خلاصه میتوان به این شکل مطرح کرد که در پایان این مجموعه کتابها شما میبایست یک ربات را به طور کامل از ابتدا تا انتها طراحی کرده و بسازید. اما این مهم نیاز به صبوری خواهد داشت تا به تدریج بتوانید مهارتهای خود را در این زمینه افزایش دهید.

در جلد اول این کتاب از مباحث پایه پیش نیاز میتوان به چهار عمل اصلی ریاضیات اشاره نمود که میبایست بر آنها تسلط داشته باشید. البته لازم به ذکر است این جلد در سه بخش اصلی شامل معرفی رباتیک , آشنایی با قطعات مکانیکی و ماشینهای ساده و همچنین آشنایی با مدارات الکترونیکی آنالوگ ارائه خواهد شد.

بخش اولیه بیشتر بر پایه تعاریف خواهد بود و محاسبات خاصی در این بخش مورد نیاز نخواهد بود. در بخش مکانیکی نیز استفاده از مفاهیم پایه و فرمولهای ساده کمتر خواهد بود اما در بخش الکترونیکی استفاده از چهار عمل اصلی هر چند به صورت محدود اما برای قواعد اصلی صورت خواهد پذیرفت. بنابراین پیشنهاد ما این است تا به ویژه برای بخش الکترونیک روی چهار عمل اصلی تسلط کافی داشته باشید.

توجه داشته باشید مباحث مطرح شده در این کتاب کاملا شامل مباحث مقدماتی خواهد بود و مباحث پیشرفته مربوط به هر یک از این بخشها در جلدهای بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

با تمام توضیحات تمامی افراد بالای 8 سال خواهند توانست از این کتاب استفاده نمایند و چنانچه شما در علم رباتیک یک مبتدی هستید در هر سنی ما مطالعه ی این کتاب را به شما پیشنهاد میکنیم.

این کتاب در فصلهای زیر تالیف گردیده است.

فصلهای کتاب

فصل اول : رباتیک چیست

فصل دوم : مکانیک

فصل سوم : الکترونیک

توجه داشته باشید جلد یک این کتاب تنها به مباحث مقدماتی الکترونیک و مکانیک خواهد پرداخت. در این کتاب بیشترین تمرکز بر روی کیتهای رباتیک موجود در بازار میباشد و در جلدهای بعدی آموزش بخش کارگاهی ساخت رباتیک مورد بررسی قرار خواهد گرفت.  

مختصری از جلدهای بعدی

در جلدهای بعدی این مجموعه آموزش مباحث برنامه نویسی و همچنین مکانیک پیشرفته در بخش طراحی ساخت شاسی تولید و آشنایی با روش های تولید مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین مباحث الکترونیک پیشرفته مانند الکترونیک دیجیتال نیز در سایر جلدهای این مجموعه بیان میگردد.

با توجه به توضیحات ارائه شده در این کتاب میتوان به جرات گفت این کتاب یکی از جامع ترین کتابهای آموزش رباتیک میباشد که علاقمندان به این حوزه میتوانند از آن استفاده کنند.

برای تهیه این کتاب میتوانید از طریق فروشگاه رباتیک چالیک اقدام فرماید.

رضا قنبری
متخصص آموزش رباتیک

رضا قنبری هستم متخصص آموزش رباتیک با بیش از 10 سال سابقه فعالیت در ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دسته بندی نشده

اعداد باینری، دسیمال و هگزا دسیمال

در این مقاله قصد داریم اعداد دسیمال (Decimal) اعداد باینری (binary) و هگزادسیمال (hexadecimal) یا به اختصار Hex را بررسی کنیم. اعداد دسیمال: به اعداد

دسته بندی نشده

دیتاشیت چیست ؟ بررسی دیتاشیت ال سی دی 2*16

 دیتاشیت چیست:  دیتاشیت(data sheet) یا صفحه اطلاعات(داده ها): دیتاشیت ها در واقع صفحاتی هستند که ویژگی ها و ساختار و عملکرد همچنین تمامی اطلاعات مورد

7 دیدگاه دربارهٔ «معرفی کتاب آموزش رباتیک»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.