logo-site-sefid
معلمان-رباتی

معلمان رباتی تحولی در زمینه آموزش – ظهور معلم های رباتی در صنعت آموزش

معلمان رباتی آموزش زبان انگلیسی  با نام “Engkey” در مقابل کودکان در یک مدرسه ابتدایی در  شهرDaegu ، جنوب شرقی سئول ایستاده است. 29 روبات به طول تقریباً یک متر (3.3 فوت) با صفحه نمایش به شکل یک صورت ، در حین صحبت با دانش آموزان ، دور كلاس می چرخیدند ، با آنها كتاب می خواندند و با حرکت دادن سر و دست خود با موسیقی می رقصیدند.

مقامات آموزش و پرورش گفتند که تقریباً 30 ربات ، آموزش زبان انگلیسی به دانش آموزان را در یک شهر کره جنوبی آغاز کرده اند ، آنها گفتند که در یک پروژه آزمایشی  این روباتها به منظور پرورش صنعت روبات های نوپا طراحی شده اند.

ظاهر ربات

Engkey  یک ربات سفید و تخم مرغی شکل است که توسط انستیتوی علوم فناوری کره (KIST) ساخته شده است و در 21 مدرسه ابتدایی در جنوب شرقی شهر دائگو کلاس های خود را آغاز کرده است. این 29 روبات به طول تقریباً یک متر (3.3 فوت) با صفحه نمایش به شکل یک صورت ، در حین صحبت با دانش آموزان ، دور كلاس می چرخیدند ، با آنها كتاب می خواندند و با حرکت دادن سر و دست خود با موسیقی می رقصیدند.

معلمان رباتیک

این ربات ها که چهره ای از یک زن قفقازی را نشان می دهد ، توسط معلمان انگلیسی در فیلیپین از راه دور کنترل می شوند – آنها می توانند کودکان را از طریق یک سیستم کنترل از راه دور مشاهده کرده و صدایشان را بشنوند.

نحوه برقراری ارتباط

Sagong Seong-Dae ، دانشمند ارشد KIST گفت: دوربین ها صحبتهای معلمان فیلیپینی را از روی صورتش تشخیص می دهند و فوراً آنها را در چهره مونیتور ربات منعکس می کنند.

وی  گفت: “معلمان با تجربه و تحصیل کرده فیلیپینی بسیار ارزان تر از همتایان خود در دیگر نقاط از جمله کره جنوبی هستند.” علاوه بر خواندن کتاب ، روبات ها از نرم افزارهای از پیش برنامه ریزی شده برای آواز خواندن با آهنگ ها و بازی های الفبایی با کودکان استفاده می کنند.

کیم می جوان ، یک مقام رسمی در Daegu گفت: “به نظر می رسید از آنجایی که روبات ها  خیلی زیبا و جالب به نظر می رسند بچه ها آنها را دوست داشته باشند. اما بعضی از بزرگسالان نیز ابراز علاقه کرده و می گویند ممکن است در صحبت کردن با روبات ها نسبت به شخص واقعی کمتر عصبی شوند.”

کیم گفت  درآینده ممکن است  تعدادی از این رباتها را به مناطق دورافتاده ی کره جنوبی بفرستند .وی گفت که ربات ها هنوز در حال آزمایش هستند. اما اگر دانشمندان آنها را به روزرسانی كنند و استفاده از رباتها  راحت تر و مقرون به صرفه تر شود ، مقامات می توانند از استخدام آنها بصورت تمام وقت هم استفاده كنند.

کیم گفت: “داشتن روبات در کلاس باعث می شود دانش آموزان مشارکت فعال تری داشته باشند ، به ویژه آنهایی که خجالتی هستند و از صحبت کردن با معلمان انسانی می ترسند.”

اهداف آزمایش

وی تصریح کرد که “این آزمایش با هدف جایگزینی معلمان انسانی با ربات نیست. ما در حال پیشرفت در ساختن یک صنعت کلیدی و استراتژیک هستیم و در عین حال به کودکانی که علاقه بیشتری به این روش تدریس دارند ، کمک می کنیم.” این برنامه آزمایشی چهار ماهه توسط دولت حمایت مالی شد که 1.58 میلیارد وین (1.37 میلیون دلار) زوی این پروژه سرمایه گذاری شده است.

دانشمندان از سال 2009 برنامه های آزمایشی را در مدارس برگزار کرده اند تا روبات ها را برای آموزش زبان انگلیسی ، ریاضیات ، علوم و سایر موضوعات در سطوح مختلف توسعه بدهند با هدف اینکه قیمت مطلوب از پنج تا هشت میلیون وین به دست بیاورند.

ویژگیهای معلم رباتیک

ساگونگ تأکید کرد که این ربات ها که در حال حاضر 10 میلیون دلار میارزند ، تا حد زیادی از معلمان انسانی پشتیبان می کنند اما در نهایت نقش بزرگتری  ایفا خواهند کرد. وی گفت که این ماشین ها می توانند ابزاری کارآمد برای ایجاد مهارت های زبانی برای افرادی باشند که از مکالمه با انسانهای غریبه واهمه دارند.

“علاوه بر این ، ربات ها از بیمه درمانی ، مرخصی و بیماری شکایتی نخواهندکرد ، یا به آموزش ضمن خدمت هر سه ماه یکبار در ژاپن نیازی نخواهند داشت … تنها آنچه شما نیاز دارید تعمیر و به روزرسانی هرچند وقت یکبار است.”

تالیف و گردآوری توسط یونگ ها وون

ترجمه : بخش خبری صنایع آموزشی چالیکاخبار دنیای رباتیک

رضا قنبری
متخصص آموزش رباتیک

رضا قنبری هستم متخصص آموزش رباتیک با بیش از 10 سال سابقه فعالیت در ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آموزش الکترونیک

ساخت دزدگیر ساده منزل

از مهم ترین قسمت های یک سیستم امنیتی منزل، سیستم هشدار سرقت آن است.  پروژه ساخت دزدگیر (هشدار سرقت) بر پایه یک سنسور PIR (سنسور

مدار چشمک زن پلیسی با آیسی 555
آموزش الکترونیک

مدار چشمک زن پلیسی با ای سی 555

  در این پروژه قصد داریم مدار چشمک زن پلیسی را طراحی کنیم تا چراغ هایِ چشمک زنی را مشابه چراغِ روی اتوموبیل پلیس, روشن

آموزش ساخت چراغ راهنمایی
آموزش الکترونیک

آموزش ساخت مدار چراغ راهنمایی

در این پروژه ساخت مدار چراغ راهنمایی را خواهیم آموخت , میخواهیم مداری طراحی کنیم که چراغ های راهنمایی یک چهارراه را کنترل کند. این

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.