آموزش رباتیک درس هفتم در این درس به معرفی منابعی میپردازیم که شما میتوانید از طریق آنها ابزار رباتیک مورد نیاز خود را تهیه کنید.

اجزا اصلی رباتها شامل موارد زیر است:

 

قطعات الکترونیکی اصلی برای کنترل ربات

 این شامل اجزای الکترونیکی قطعات اصلی مانند مقاومت و خازن، سوییچ‌ها، سیم و رله‌ها می‌باشد. ​

ماژول‌های الکترونیکی را برای تکمیل مدارهایی که با بقیه ربات خود ارتباط برقرار می‌کنند، مشخص کنید. گزینه‌های موجود در اینجا تقریبا نامحدود هستند، اما ماژول‌های اصلی که به کاربرد بیشتری خواهد داشت شامل یک میکروکنترلر (‏دارای برنامه‌هایی برای ربات شما، موتور و دیگر قطعات) ‏و سنسورها هستند. ​

موتور و چرخ برای حرکت ربات

مواد ساختمانی برای ساخت بدنه یا پایه ربات شما

 شما می‌توانید شاسی را از مواد بازیافتی (‏سی‌دی‌های قدیمی، ظروف پلاستیکی کوچک)‏یا از چوب، پلاستیک، فلز، فوم و حتی مقوا سنگین بسازید. ​

بست‌ها، اتصالات

برای کنار هم قرار دادن همه چیز. اینها ممکن است شامل پیچ و مهره همچنین اتصالات زاویه دار، چسب و …  باشند. ​

در این بخش به بررسی این موضوع می‌پردازیم که کجا می‌توانید این قطعات و دیگر قطعات را برای پروژه‌های ربات خود پیدا کنید.

​​​​​​​​

فروشگاه‌های الکترونیک محلی

​​​​​​​​در اغلب شهرها یک فروشگاه الکترونیک وجود دارد که شما میتوانید بسیاری از وسایل الکترونیکی مورد نیاز خود را برای ساخت ربات در این فروشگاه ها پیدا کنید. البته در شهرهای بزرگ بازارهایی ویژه قطعات الکترونیکی وجود دارد که شما میتوانید قطعات مورد نیاز خود را در این بازارها تهیه کنید. در شهر تهران مرکز فروش قطعات الکترونیکی در خیابان جمهوری تقاطع حافظ میباشد.

در این محدوده مغازه ها و پاساژهای متعددی وجود دارد که قطعات الکترونیکی مختلف را میفروشند. البته بعضی از این فروشندگان قطعات را به صورت عمده عرضه میکنند اما با کمی جست و جو میتوانید فروشندگانی را پیدا کنید که به میزان مورد نیاز شما قطعات را در اختیارتان قرار دهد.

فروشگاه های الکترونیک آنلاین

​​​​​​​​هیچ محدودیتی برای انتخاب در فروشگاه‌های الکترونیک آنلاین وجود ندارد. شاید این راه نیز یکی از ساده ترین روشها برای تهیه قطعات مورد نیازتان باشد.

​​​​​​​​آموزش رباتیک درس هفتم

شکل ۱ – ۳ سایت Findchips.com برای تعیین مشخصات قطعات الکترونیکی استفاده کنید.

برای بدست آوردن اطلاعات مربوط به هر قطعه من یک سایت به شما معرفی میکنم. این یک سایت فروشگاهیست که البته خرید از آن برای ما داخل ایران ممکن نمیباشد اما اطلاعات بسیار خوبی از قطعات مورد نیاز خود را میتوانید از طریق این سایت بدست آورید. برای ورود به این سایت به آدرس Findchips.com مرجعه کنید. در ایران نیز سایت چالیک به آدرس www.chalik.net یک منبع خوب برای تهیه ابزار مورد نیاز شما خواهد بود.

متخصصان روباتیک آنلاین خرده فروشان

​​​​​​​​در حال حاضر با گسترش رباتیک ، نوع جدیدی از خرده‌فروش آنلاین به وجود آمده‌است: سایت خاص رباتیک. این سایت‌ها خرید تمام یا تقریبا تمام قسمت‌هایی که برای ساخت روبات‌های خود نیاز دارید را ارائه می‌دهند. ​ صنایع آموزشی چالیک نیز اقدام به راه اندازی یک فروشگاه آنلاین نموده تا علاقمندان بتوانند به راحتی قطعات مورد نیاز خود را تهیه نمایند. ما تلاش نموده ایم با تجربه خود در صنایع رباتیک آموزشی قطعات را با مناسب ترین قیمت در اختیار علاقمندان قرار دهیم. البته باید توجه نمود به دلیل گستردگی عرضه کنندگان محصولات متنوع کیفیت تمام تولید کنددگان یکسان نخواهد بود و ما همواره محصولاتی را در فروشگاه ارائه میکنیم که در کنار قیمت مناسب کیفیت بالایی داشته باشند.

فهرست موجودی از یک سایت به سایت دیگر متفاوت است، و برخی از محصولات منحصر به یک شرکت هستند.

​​​​​​​​

فروشگاه‌های مدلسازی و فروش قطعات سرگرمی

​​​​​​​​ فروشگاه‌های مدلسازی و فروش قطعات سرگرمی منابع ایده‌آل برای قطعات کوچک هستند، از جمله خودروهای پلاستیکی سبک، میله برنجی، سروموتورها برای کنترل رادیویی (‏R / C)‏و هواپیماها، چرخ دنده‌ها، و سخت‌افزار ساخت‌وساز. بیشتر محصولات موجود در این فروشگاه‌های برای ساخت انواع خاصی از مدل‌ها و اسباب‌بازی‌ها طراحی شده‌اند.

به تجربه من، بسیاری از صاحبان این فروشگاه‌های برای سرعت بخشیدن به استفاده از محصولات خود در کاربردهای روباتیک آماده نیستند. بهترین راه این است که فروشگاه را گشت بزنید و به دنبال قسمت‌هایی بگردید که بتوانید برای ساخت ربات کنار هم قرار دهید.

اگر شما یک فروشگاه سرگرمی خوب در منطقه خود ندارید، همیشه راه حل سفارش پستی از طریق اینترنت وجود دارد.

فروشگاه‌های صنایع دستی و هنری ( خرازی )

​​​​​​​​فروشگاه‌های صنایع دستی کالاهای مورد نیاز صنایع دستی و هنری خانگی را می‌فروشند. شما به عنوان یک ربات ساز به بعضی از وسایل آنها علاقه پیدا خواهید کرد.

فوم برد : اینها رنگ‌ها و ضخامت‌های مختلفی دارند و می‌توانند برای پدها، سپرها، سطوح غیر لغزش و بسیاری چیزهای دیگر استفاده شوند. برای برش آن از قیچی یا چاقوی تیز استفاده کنید (‏من دوست دارم از یک کاتر برای برش خوب و مستقیم استفاده کنم)‏. ​

Foamboard ساخته‌شده در میان دو ورقه سنگین کاغذ، می‌تواند برای روبات‌های کوچک و سبک استفاده شود. تخته فوم را می توان با یک کاتر برش داد و با چسب کاغذی یا چسب حرارتی  چسبانده شود. به دنبال آن در رنگ‌ها و ضخامت‌های مختلف بگردید.

نورهای الکترونیکی و دکمه‌های صدا: اینها برای ساختن زیورآلات و کارت‌های تبریک سفارشی طراحی شده‌اند، اما به خوبی در روبات‌ها کار می‌کنند. کیت‌های الکتریکی با LED های ولتاژ پایین یا لامپ‌های رشته‌ای، اغلب در رنگ‌های روشن متعدد هستند. بعضی تصادفی و بعضی متوالی فلاش می‌زنند. دکمه‌های صدا یک آهنگ داخلی دارند که وقتی کلید را فشار می‌دهید، پخش می‌شود. شما می‌توانید از این دکمه‌ها به عنوان سنسورهای لمسی و یا به عنوان سوئیچ استفاده کنید. ​

مواد مورد نیاز برای صنایع دستی پلاستیکی: یکی از م.ارد پر کاربرد در رباتیک پلاستیک میباشد. در این فروشگاه ها شما میتوانید قطعات پلاستیکی مناسبی را برای ساخت ربات خود پیدا کنید. مهمترین ویژگی یک ربات ساز خوب این است که کمی حوصله به خرج دهد. شما با یک جست و جوی مناسب در این فروشگاه ها میتوانید ابزار بسیار مناسبی برای ساخت ربات خود پیدا کنید و با یک هزینه کم آنها را تهیه کنید.

البته محصولات جالب دیگری نیز در فروشگاه‌های صنایع دستی وجود دارند. به یکی از آن‌ها سر بزنید و در راهروهای آن قدم بزنید.

​​​​​​​​فروشگاه‌های مصالح ساختمانی

​​​​​​​​​​​​​​​​فروشگاه‌های مصالح ساختمانی منبع خوبی برای ابزارهای دستی برای ساخت روبات‌های شما هستند. آن‌ها همچنین برای پیچ‌ها، مهره‌ها و دیگر بست‌ها، چسب و مواد پایه ربات مناسب هستند. ​

زمانی که از فروشگاه مصالح ساختمانی محله خود بازدید می‌کنید، یک دفتر یادداشت دم دست داشته باشید و آنچه را که آن‌ها ارائه می‌دهند، به راحتی یادداشت کنید. سپس وقتی متوجه می‌شوید که به یک مورد خاص نیاز دارید، تنها باید به یادداشت‌های خود مراجعه کنید. قدم زدن در فروشگاه‌های مصالح ساختمانی را به طور منظم انجام دهید. همیشه چیزی جدید و جالب برای طراحی ربات در هر بار بازدید خود پیدا خواهید کرد.

پیدا کردن مواد لازم در اینترنت

​​​​​​​​اینترنت پیشرفت عظیمی به هنر و علم ساخت ربات داده‌است. از طریق وب، شما می‌توانید به دنبال پیدا کردن مبهم‌ترین قسمت برای ربات خود باشید. علاوه بر این، با کمک موتورهای جستجوی وب – مانند Google (‏www.گوگل دات کام)‏یا Bing (‏www.bing.com)‏- می‌توانید به دنبال موضوعات مورد علاقه از میان میلیون ها وب سایت در سراسر جهان باشید. ​

به یاد داشته باشید که اینترنت در سراسر جهان است. برخی از مکان‌هایی که پیدا می‌کنید ممکن است در کشور ما خدمات ارائه ندهد. بسیاری از شرکتهای اینترنتی سفارشها را در سطح بین الملل قبول میکنند اما دریافت خدمات از این شرکتها برای ما در داخل کشور ایران تقریبا غیر ممکن میباشد. اما خوشبختانه کسب و کارهای خوبی در حال حاظر در این زمینه در ایران به ما خدمات میدهد.

​​​​​​​​

یک بار خرید کنید هوشمندانه خرید کنید

​​​​​​​​چه به صورت محلی و چه از طریق سفارش پستی – و این شامل اینترنت باشد – سعی کنید هر تعداد از قطعات مورد نیاز خود را خرید کنید. این باعث صرفه‌جویی در وقت، دردسر و هزینه می‌شود. ​

زمانی که می‌خواهید از فروشگاه محلتان خرید کنید، چنانچه تعداد قطعات مورد نیاز خود را به صورت کامل تهیه کنید دردسر بازگشت به فروشگاه برای چند دقیقه بیشتر وجود ندارد. و هنگام خرید از طریق پست، تکرار سفارشات هزینه‌های حمل و نقل را افزایش می‌دهد. یک ترانزیستور ممکن است قیمت زیادی نداشته باشد اما برای سفارش و یا خرید مجدد آن مجبور باشید چندین برابر قیمت آن را هزینه کنید. برخی ایده‌ها برای خرید آگاهانه:

فهرستی از چیزهایی که دارید جمع کنید و به آن فکر کنید. چندین پروژه بعدی خود را برنامه‌ریزی کنید، و در عین حال هر تعداد از قطعات را که می‌توانید برای آن‌ها تهیه کنید. سعی کنید هنگام خرید از یک فروشگاه، خریدها را با هم دیگر گروه‌بندی کنید، ممکن است در چند مورد یک فروشگاه قیمت های بالاتری داشته باشد اما توجه کنید مراجعه به یک فروشگاه دیگر تنها برای چند مورد خاص ممکن است هزینه های شما را چندین برابر افزایش دهد.

برای بخش‌های الکترونیکی بسیار اساسی سعی کنید مجموعه‌ای از مقادیر استاندارد را به تعداد زیاد تهیه کنید. چیزهایی مانند مقاومت‌ها و خازن‌ها هر کدام قیمت بسیار کمی دارند.

چیزی را که قبلا داشتی فراموش نکن! در ادامه این بخش به طریقه “سازماندهی انبار خود بپردازید.

گرفتن بخش‌هایی از فروشگاه‌های تخصصی

​​​​​​​​فروشگاه‌های تخصصی، فروشگاه‌هایی برای عموم مردم هستند که اقلامی را که در یک فروشگاه قطعات سخت‌افزاری یا الکترونیکی منظم پیدا نخواهید کرد، می‌فروشند.

چه فروشگاه‌های تخصصی برای سازندگان ربات مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

فروشگاه‌های اسباب‌بازی. به دنبال اسباب‌بازی‌های ساختمانی مانند رئیس، مکاکو، لگو، و دیگران باشید. وسایل نقلیه اسباب‌بازی که با باتری کار می‌کنند مانند تانک‌های موتوری را بررسی کنید. موتورها و مسیرهای لاستیکی را، مانند آن‌هایی که در شکل ۲ – ۳ می‌بینید، برای ربات خود تنظیم کنید. این روشیه که من قسمت‌های بیشتری از ربات ها رو پیدا می‌کنم

مغازه های تعمیر دستگاه های الکترونیکی. اینها برای پیدا کردن چرخ‌دنده کوچک، سیم، اهرم و دیگر قطعات دقیق ایده‌آل هستند. بعضی از فروشگاه‌ها ماشین‌های شکسته را به شما می‌فروشند. آن‌ها را تکه‌تکه کنید و از قطعات برای ربات خود استفاده کنید. ​

فروشگاه قطعات استوک اتومبیل.  اگر شما در حال ساخت روبات‌های بزرگ‌تر هستید، ماشین‌های قدیمی منابع خوبی برای موتورهای DC قدرتمند هستند، که برای راندن برف‌پاک‌کن شیشه جلو، پنجره‌های الکتریکی، و صندلی‌های قابل تنظیم خودکار مورد استفاده قرار می‌گیرند (‏با این حال توجه داشته باشید که چنین موتورهایی معمولا به شدت برای روبات‌های مبتنی بر باتری کارآمد نیستند)‏. ​

مغازه‌های خرید و فروش ماشین‌های درو. درو گران از انواع کابل‌های سنگین کنترل، یاتاقان‌های چرخ و وسایل مختلف استفاده می‌کنند. بخش‌های جدید یا استفاده‌شده را برای یک پروژه فعلی انتخاب کنید.

فروشگاه‌های خدمات دوچرخه. منظورم فروشگاه زنجیره‌ای نیست که دوچرخه می‌فروشد، بلکه یک دوچرخه فروشی حرفه‌ای است. اقلام مورد علاقه: کابل‌ها، زنجیرها، کالیپرهای ترمز، چرخ‌ها، شاسی ترمز، لنت‌های ترمز و غیره

ساخت ربات با اسباب بازی

شکل ۲ – ۳ اسباب‌بازی یکی از بهترین منابع برای قطعات روباتیک، به ویژه تانک‌های نظامی موتوری یا وسایل نقلیه ساختمانی است. اینها می‌توانند به ربات‌هایی با زنجیر تبدیل شوند. ​

بخش‌های صنعتی. برخی مکان‌ها چرخ‌دنده‌ها، یاتاقان‌ها، شفت‌ها، موتورها و دیگر سخت‌افزارهای صنعتی را به صورت یک تکه در یک زمان می‌فروشند.

استفاده از وسایل قدیمی بدون کاربرد

برای گرفتن قطعات با ارزش ربات نیازی به خرید قطعات جدید (‏یا استفاده‌شده یا مازاد)‏ندارید. در واقع، برخی از بهترین قسمت‌های روبات‌های سرگرمی ممکن است در حال حاضر در گاراژ یا انبار خانه تان باشند. یک VCR معمولی را در نظر بگیرید. این دستگاه حداقل شامل یک موتور – و احتمالا چندین چرخ دنده، و دیگر لوازم الکترونیکی و مکانیکی است. ​

بسته به نام تجاری و زمانی که ساخته شد، می‌تواند شامل تسمه و قرقره‌ها، دکمه‌های فشاری مینیاتوری، دیودها و ردیاب‌های ساطع کننده نور مادون‌قرمز و حتی تسمه‌های سیمی با اتصالات قابل‌استفاده مجدد باشد. هر کدام از این موارد را می توان برای کمک به ساخت ربات جدا کرد.

هرگز وسایل کوچک و یا دستگاه‌های مکانیکی را دور نیندازید. وقتی برای جدا کردن قطعات آنها از یکدیگر نمایید و آنها را در یک جعبه نگه دارید شاید روزی به کارتان بیاید.

به همین ترتیب گاه به گاه دقت کنید و به دنبال قسمت‌هایی از وسایل و کالاهای دست‌دوم و شاید غیر کاربردی بگردید. من به طور مرتب فروشگاه‌های محلی فروش کالای دست دوم را بررسی می‌کنم و با یک صندوق پر از اقلام با ارزش که می‌توانم آن‌ها را نجات دهم با پول بسیار کمی به دست می‌آورم.

در اینجا لیستی کوتاه از وسایل الکترونیکی و مکانیکی که ممکن است در این فروشگاه ها پیدا کنید و در ساخت ربات به کارتان بیاید ذکر میگردد.

EHR ها شاید بهترین منبع برای قطعات باشند، و منابع فراوانی دارند. همانطور که بحث شد، شما موتورها، سوییچ‌ها، مشکلات کابل، و دیگر گودی‌های مفید را پیدا خواهید کرد. پخش‌کننده‌های CD، اپتیک دارند که اگر ربات شما از سیستم بینایی ویژه‌ای استفاده کند، می‌توانید آن را بیرون بیاورید. علاوه بر دیود لیزری، پخش‌کننده CD لنزهای متمرکز و دیگر اپتیک و همچنین موتورهای مینیاتوری دارند. ​

ماشین‌های فکس قدیمی شامل موتورهای متعدد، چرخ‌دنده‌ها، کلیدهای کوچک و دیگر قطعات مکانیکی هستند. ​

موسها، چاپگرها، اسکنرهای قدیمی، درایوهای دیسک، و دیگر وسایل کامپیوتری دور انداخته شده حاوی قطعات با ارزش نوری و مکانیکی هستند. موسها حاوی کدکننده‌های نوری هستند که می‌توانید از آن‌ها برای شمارش چرخش چرخ‌های ربات خود استفاده کنید؛ چاپگرها شامل موتورها و چرخ‌دنده‌ها هستند؛ درایوهای دیسک حاوی موتور هستند؛ و غیره. ​

اسباب‌بازی‌های مکانیکی، به ویژه انواع موتوری، می‌توانند برای قطعات و یا به عنوان شاسی ربات استفاده شوند.