1. خانه
  2. اخبار دنیای رباتیک
  3. مریخ نورد ۲۰۲۰ ناسا به بازوی رباتیک مجهز شد

مریخ نورد ۲۰۲۰ ناسا به بازوی رباتیک مجهز شد

مریخ-نورد-ناسا
در تاریخ ۲۱ ژوئن، مهندسان ناسا در آزمایشگاه پیش رانش جت، بازوی رباتیک اصلی مریخ نورد ۲۰۲۰ را به آن متصل کردند. این بازو که ۲.۱ متر طول دارد، به مریخ نورد اجازه می دهد همچون یک زمین شناس از تجهیزات استفاده کرده و اطلاعات جمع آوری کند.

دانشمندان در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا در حال تکمیل پروسه ساخت مریخ نورد ۲۰۲۰ برای ماموریت بعدی خود هستند ( دومین مریخ نورد ناسا در دست تولید است ). این مریخ نورد اخیرا به ۶ چرخ مجهز شده تا بتواند به گشت زنی بر سطح مریخ بپردازد. دانشمندان در مرحله بعدی، این مریخ نورد را به بازوی رباتیک نیز مجهز کردند. این بازوی رباتیک در نوع خود دستگاه پیچیده ای محسوب می شود، چرا که از ۵ موتور الکتریکی و ۵ مفصل از جمله مفاصل شانه، آرنج و مچ تشکیل شده است. این بازو در کل ۲.۱ متر طول داشته و به منظور استفاده از تجهیزات مختلف به کار گرفته خواهد شد.

بازوی رباتیک

بازوی رباتیک

در انتهای این بازو، قسمت گردانی تعبیه شده که به عنوان دست مریخ نورد عمل می کند و دارای تجهیزاتی از جمله دوربین های با کیفیت بالا، تجهیزات علمی و مته حفاری است. مریخ نورد ۲۰۲۰ در نهایت دو بازو خواهد داشت: یکی بازوی اصلی که اکنون نیز به آن متصل شده و دیگری بازوی کوچکتری که داخل آن و به منظور مرتب کردن نمونه های جمع آوری شده از سنگ و خاک مریخ، جایگذاری خواهد شد.

مریخ نورد ۲۰۲۰ قرار است در محدوده ای به نام دهانه جزرو در مریخ فرود آید که گفته می شود احتمالا در گذشته های بسیار دور، دارای آب بوده است. این مریخ نورد از این ناحیه سنگ هایی را جمع آوری می کند تا با مطالعه روی ساختار آن ها، دانشمندان از وجود یا عدم وجود آب در این ناحیه اطمینان حاصل کنند. این مریخ نورد علاوه بر نمونه های زمین شناسانه، به ثبت تصاویر رنگی باکیفیت نیز خواهد پرداخت.

Source: digitaltrends

ترجمه : بخش خبری صنایع آموزشی چالیکاخبار دنیای رباتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست