logo-site-sefid
Search
Close this search box.
دستگاه تشخیص رطوبت خاک

ساخت رطوبت سنج خاک گلدان

رطوبت سنج خاک
رطوبت سنج خاک ساخته شده.

در این پروژه ما قصد داریم تا یک مدار رطوبت سنج خاک گلدان که بر پایه ترانزیستور ها کار می کند، بسازیم. در این مدار از یک ترانزیستور NPN برای تشخیص رطوبت خاک استفاده کرده ایم. این مدار، مداری ساده و جذاب برای عاشقان الکترونیک است. مدار تشخیص رطوبت خاک می تواند در کاربرد های بسیاری مانند سیستم های آبیاری خودکار گیاهان، پروژه های گلخانه ای و … مورد استفاده قرار بگیرد.

قطعات مورد نیاز برای ساخت رطوبت سنج خاک

ترانزیستور BC547

بازر

برد بورد

مقاومت یک کیلو اهمی (4 عدد)

پتانسیومتر 50 کیلو اهمی

ال ای دی

سیم اتصال مخصوص برد بورد.

باتری و یا منبع تغذیه 9 ولت

رگولاتور ولتاژ LM7805

پروب رطوبت خاک

دیاگرام مداری:

دیاگرام مداری رطوبت سنج خاک گلدان در شکل زیر قابل مشاهده است:

مدار تشخیص رطوبت خاک
شماتیک مداری رطوبت سنج خاک
مدار رطوبت سنج خاک
مدار رطوبت سنج خاک بر روی برد بورد

نحوه عملکرد مدار رطوبت سنج خاک

این مدار تشخیص رطوبت خاک بسیار ساده است. در این مدار ما برای تشخیص میزان رطوبت درون خاک از یک پروب تشخیص دهنده رطوبت خاک، و از یک ترانزیستور NPN برای فعال کردن بازر و ال ای دی استفاده کرده ایم. در اینجا پروب ما که همان سنسور این مدار است توسط خود ما با استفاده از یک پرف بورد (پی سی بی های آماده دارای سوراخ های متعدد) ساخته شده است. بازر و ال ای دی در این مدار به عنوان نشانگر رطوبت خاک استفاده شده اند.

کارکرد و ساخت این مدار سرراست بوده و کاملا قابل فهم است. در اینجا یکی از سیم های پروب را مستقیما به تغذیه VCC وصل کرده و دیگری را به بیس ترانزیستور Q1 (به دیاگرام مدار نگاه کنید) وصل کرده ایم. از پتانسیومتر 50 کیلو اهمی (RV1) برای تنظیم حساسیت مدار استفاده می شود. حال با نبود رطوبت، پروب ها به رگولاتور 7805 اجازه تامین ولتاژ بیس ترانزیستور Q1 را نداده و بنابراین ال ای دی و بازر خاموش باقی می مانند. حال وقتی هر دو پروب در تماس با رطوبت خاک و یا آب قرار گیرند هر دو به دلیل رسانا بودن و توانایی انتقال جریان آب، اتصال کوتاه می شوند. و زمانی که پروب ها اتصال کوتاه شوند، بیس ترانزیستور ما به خروجی آی سی رگولاتور 7805  وصل می شود. علاقمندان به آشنایی با انواع قطعات الکترونیکی میتوانند در دوره های آموزش رباتیک موسسه چالیک شرکت کنند.

رطوبت سنج خاک
پروژه رطوبت سنج خاک به صورت آماده شده

و البته از قبل می دانیم که با اعمال ولتاژ به بیس یک ترانزیستور NPN، ترانزیستور روشن شده و اجازه عبور جریان از کالکتور به سمت امیتر را می دهد. به محض روشن شدن ترانزیستور، ال ای دی و بازر نیز فعال می شوند. بازر تا زمانی که پروب ها رطوبت را تشخیص می دهد فعال خواهد بود.

از رگولاتور ولتاژ LM7805 برای محدود کردن ولتاژ ورودی از 9 ولت به 5 ولت استفاده شده است. در اینجا ما از یک باتری 9 ولت برای تغذیه مدار خود استفاده کرده بودیم.

رضا قنبری
متخصص آموزش رباتیک

رضا قنبری هستم متخصص آموزش رباتیک با بیش از 10 سال سابقه فعالیت در ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شیلد SIM900 GSM/GPRS

تعريف شیلد SIM900 GSM/GPRS قبل از خواندن مقاله شیلد SIM900 GSM/GPRS بهتر است در نظر داشته باشید مقالاتی که با عنوان ماژول در سایت قرار

دسته بندی نشده

موتور براشلس

موتور براشلس موتور براشلس موتور الکتریکی است که بدون استفاده از برس و کموتاتور که معمولاً در موتورهای برس دار سنتی یافت می شود کار

ماژول OV7670

ماژول OV7670 قبل از خواندن مقاله ماژول OV7670 بهتر است در نظر داشته باشید مقالاتی که با عنوان ماژول در سایت قرار گرفته اند از

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *