https://chalik.net/wp-content/uploads/2020/11/robotics.teach_.webp

https://chalik.net/wp-content/uploads/2020/11/robotic.kids_.webp

  1. خانه
  2. آموزش رباتیک
  3. راهنمای استفاده از دسته کنترل ربات

راهنمای استفاده از دسته کنترل ربات

دسته-کنترل-N6

دارای مجوز از آموزش و پرورش

در این پست قصد داریم تا یک راهنمای استفاده از دسته کنترل ربات را به شما ارائه دهیم. انواع دسته کنترل ربات در دو دسته عمده به صورت بدون سیم و با سیم وجود دارد که هر یک از این دو نوع کاربرد ویژه خود را دارند. اما در کا قیمت دسته کنترل وایرلس یا بدوم سیم به دلیل قطعاتی که در آنها استفاده شده دارای قیمت بالاتری میباشند  پیشنهاد میکنیم در صورتی که اولین پروژه رباتیم خود را انجام میدهید به جهت کاهش هزینه ها از دسته کنترل سیمدار استفاده کنید.

ما در این مقاله قصد بررسی دسته کنترلهای سیمدار را داریم. این دسته کنترلها دارای چند نکته مهم میباشند که ما باید برای استفاده از آنها با این نکات آشنا باشیم. در ابتدا باید بدانیم که انواع این دسته کنترلها در بازار موجود میباشد و هر یم توانایی کنترل کردن تعدادی متفاوتی موتور را خواهند داشت. در واقع ممکن است این دسته کنترل ها توانایی کنترل دو موتور یا سه موتور و یا تعداد موتور بیشتری را داشته باشند. از طرفی باید بدانیم محل اتصال موتور در هر یک از مدلها در کدام قسمت قرار دارد. از طرف دیگر مسئله مهم دیگر محل اتصال کانکتور جا باتری در هر یک از این کنترل ها خواهد بود. در ادامه انواع مدلهای مختلف و ویژگی های مختلف آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.

قبل از ادامه ایم مقاله لازم به ذکر است چنانچه علاقمند به کسب درآمدی سرشار از حوزه رباتیک میباشید میتوانید با ارتقا مهارت ها و توانمندی های خود در این بخش به کسب درآمد از این حوزه اقدام نمایید. صنایع آموزشی چالیک آمادگی دارد تا شما را برای قرار گرفتن در این مسیر همراهی کند و در زمینه کسب مهارت در این حوزه کمک نماید. شما با شرکت در کلاس آموزش رباتیک این مجموعه میتوانید در مدت زمانی کوتاه به یک فرد حرفه ای در زمینه علوم و تکنولوژی نوین تبدیل شوید و ده ها مسیر شغلی گوناگون را برای آینده خود ترسیم نمایید. کلاس رباتیک در گروه های سنی مختلف از کودکان تا بزرگسالان در این مجموعه برگزار میگردد. همچنین ما برای افرادی که در این زمینه مهارت لازم را نیز دارند این امکان را فراهم کرده ایم تا با کسب نمایندگی رباتیک از این مجموعه بتوانند در این بخش مشغول به فعالیت شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با کارشناسان ما در صنایع آموزشی چالیک تماس بگیرید.

در ادامه به بررسی انواع دسته کنترلهای سیمدار و روش کار با هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

مهندسی رباتیک چیست و چه گرایش هایی دارد؟

راهنمای استفاده از دسته کنترل ربات مدل K4

دسته کنترل ربات مدل k4

راهنمای استفاده از دسته کنترل ربات مدل k4

 

دسته کنترل ربات مدل K4 توانایی کنترل دو موتور را به صورت همزمان دارد و میتوانید جهت چرخش هر یک را با استفاده از این دسته کنترل تعیین نمایید. محل قرار گیری کانکتور جا باتری روی این دسته کنترل روی برد بزرگ قرار دارد و موتورها نیز به برد کوچک وصل میشوند. به همراه این دسته کنترل یک سیم رابط تلفنی که ارتباط بین برد کوچک و برد بزرگ را فراهم میکند وجود دارد که شما میتوانید با استفاده از آن ارتباط بین برد کوچک و بزرگ را برقرار کنید. در مورد نکات ایمنی استفاده از این دسته کنترل تمام نکاتی که در مورد وسایل برقی معمول وجود دارد باید لحاظ گردد و همچنین توجه داشته باشید حین استفاده سطح زیرین هیچ یک از دو برد روی سطوح رسانا قرار نگیرد. چنانچه در نظر دارید این دسته کنترل را برای رباتهای فلزی استفاده کنید توجه داشته باشد که از یک عایق زیر آن استفاده کنید تا از اتصال برد به بدنه فلزی جلوگیری شود. در ادامه در شکل زیر به محل قرارگیری سوکت موتورها و جاباتری دقت کنید.

 

 

k4-2

k4-2

دسته کنترل مدل K6

دسته-کنترل-k6

دسته-کنترل-k6

دسته کنترل ربات مدل K6 توانایی کنترل سه موتور را به صورت همزمان دارد و میتوانید جهت چرخش هر یک را با استفاده از این دسته کنترل تعیین نمایید. محل قرار گیری کانکتور جا باتری روی این دسته کنترل روی برد بزرگ قرار دارد و موتورها نیز به برد کوچک وصل میشوند. به همراه این دسته کنترل یک سیم رابط تلفنی که ارتباط بین برد کوچک و برد بزرگ را فراهم میکند وجود دارد که شما میتوانید با استفاده از آن ارتباط بین برد کوچک و بزرگ را برقرار کنید. در مورد نکات ایمنی استفاده از این دسته کنترل تمام نکاتی که در مورد وسایل برقی معمول وجود دارد باید لحاظ گردد و همچنین توجه داشته باشید حین استفاده سطح زیرین هیچ یک از دو برد روی سطوح رسانا قرار نگیرد. چنانچه در نظر دارید این دسته کنترل را برای رباتهای فلزی استفاده کنید توجه داشته باشد که از یک عایق زیر آن استفاده کنید تا از اتصال برد به بدنه فلزی جلوگیری شود. روی برد بزرگ این دسته کنترل یک کلید روشن و خاموش نیز وجود دارد که در صورت اتصال جا باتری و روشن کردن این کلید میتوانید موتورها را کنترل کنید. در ادامه در شکل زیر به محل قرارگیری سوکت موتورها و جا باتری دقت کنید.

k6-1

k6-1

k6-2

k6-2

دسته کنترل مدل N4

دسته-کنترل-N4

دسته-کنترل-N4

دسته کنترل ربات مدل N4 توانایی کنترل دو موتور را به صورت همزمان دارد و میتوانید جهت چرخش هر یک را با استفاده از این دسته کنترل تعیین نمایید. محل قرار گیری کانکتور جا باتری روی این دسته کنترل روی برد کوچک قرار دارد و موتورها نیز به برد کوچک وصل میشوند. به همراه این دسته کنترل یک سیم رابط تلفنی که ارتباط بین برد کوچک و برد بزرگ را فراهم میکند وجود دارد که شما میتوانید با استفاده از آن ارتباط بین برد کوچک و بزرگ را برقرار کنید. در مورد نکات ایمنی استفاده از این دسته کنترل تمام نکاتی که در مورد وسایل برقی معمول وجود دارد باید لحاظ گردد و همچنین توجه داشته باشید حین استفاده سطح زیرین هیچ یک از دو برد روی سطوح رسانا قرار نگیرد. چنانچه در نظر دارید این دسته کنترل را برای رباتهای فلزی استفاده کنید توجه داشته باشد که از یک عایق زیر آن استفاده کنید تا از اتصال برد به بدنه فلزی جلوگیری شود. مهمترین ویژگی این دسته کنترل نسبت به مدلهای سری K امکان قرارگیری سوکت جا باتری روی برد کوچک میباشد بنابراین شما باید باتریهای ربات رو در محلی روی  ربات قرار دهید که این امر مزایا و معایبی خواهد داشت. مهمترین مزیت این مسئله این است که دیگر نیازی ندارید تا جا باتری را به همراه کنترل ربات در دستان خود بگیرید اما از معایب این مسئله این است که وزن جاباتری نیز به وزن ربات اضافه میگردد بنابراین زمانی از این دسته کنترل استفاده کنید که از وزن ربات و سنگین نبودن بیش از حد آن مطمئن باشید تا این مسئله باعث کندی حرکت ربات نشود. همچنین هنگام استفاده از این دسته کنترل شماا باید در طراحی ربات خود محلی را برای قرار دادن جا باتری در نظر بگیرید. در ادامه در شکل زیر به محل قرارگیری سوکت موتورها و جاباتری دقت کنید.

N4

N4

دسته کنترل مدل N6

دسته-کنترل-N6

دسته-کنترل-N6

دسته کنترل ربات مدل N6 توانایی کنترل سه موتور را به صورت همزمان دارد و میتوانید جهت چرخش هر یک را با استفاده از این دسته کنترل تعیین نمایید. محل قرار گیری کانکتور جا باتری روی این دسته کنترل روی برد بزرگ قرار دارد و موتورها نیز به برد کوچک وصل میشوند. به همراه این دسته کنترل یک سیم رابط تلفنی که ارتباط بین برد کوچک و برد بزرگ را فراهم میکند وجود دارد که شما میتوانید با استفاده از آن ارتباط بین برد کوچک و بزرگ را برقرار کنید. در مورد نکات ایمنی استفاده از این دسته کنترل تمام نکاتی که در مورد وسایل برقی معمول وجود دارد باید لحاظ گردد و همچنین توجه داشته باشید حین استفاده سطح زیرین هیچ یک از دو برد روی سطوح رسانا قرار نگیرد. چنانچه در نظر دارید این دسته کنترل را برای رباتهای فلزی استفاده کنید توجه داشته باشد که از یک عایق زیر آن استفاده کنید تا از اتصال برد به بدنه فلزی جلوگیری شود. همان طور که ملاحظه میکنید تنها تفاوت این مدل با مدل K6 نوع کلیدهای موتور سوم میباشد که به نوعی کاربرد آنها را راحت تر کرده است. روی برد بزرگ این دسته کنترل یک کلید روشن و خاموش نیز وجود دارد که در صورت اتصال جا باتری و روشن کردن این کلید میتوانید موتورها را کنترل کنید.  در ادامه در شکل زیر به محل قرارگیری سوکت موتورها و جا باتری دقت کنید.

N6-1

N6-1

N6-2

N6-2

 

ربات چیست و شناخت انواع ربات؟

دسته کنترل مدل K8

دسته-کنترل-k8

دسته-کنترل-k8

دسته کنترل ربات مدل K8 توانایی کنترل پنج موتور را به صورت همزمان دارد و میتوانید جهت چرخش سه موتور را با استفاده از این دسته کنترل تعیین نمایید و دو موتور دیگر تنها در یک جهت حرکت خواهد کرد. محل قرار گیری کانکتور جا باتری روی این دسته کنترل هم میتواند روی برد بزرگ و هم روی برد کوچک به انتخاب شما باشد و موتورها نیز به برد کوچک وصل میشوند. به همراه این دسته کنترل یک سیم رابط فلت که ارتباط بین برد کوچک و برد بزرگ را فراهم میکند وجود دارد که شما میتوانید با استفاده از آن ارتباط بین برد کوچک و بزرگ را برقرار کنید. در مورد نکات ایمنی استفاده از این دسته کنترل تمام نکاتی که در مورد وسایل برقی معمول وجود دارد باید لحاظ گردد و همچنین توجه داشته باشید حین استفاده سطح زیرین هیچ یک از دو برد روی سطوح رسانا قرار نگیرد. چنانچه در نظر دارید این دسته کنترل را برای رباتهای فلزی استفاده کنید توجه داشته باشید که از یک عایق زیر آن استفاده کنید تا از اتصال برد به بدنه فلزی جلوگیری شود. در ادامه در شکل زیر به محل قرارگیری سوکت موتورها و جاباتری دقت کنید.

K8

K8

K8-2

K8-2

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوشته های مرتبط

فهرست
پشتیبانی آنلاین در واتساپ
شروع مکالمه
جهت آموزش رباتیک و تماس با کارشناس فروش و پشتیبانی در واتساپ کلیک کنید