فناوری در هر نقطه از جهان در حال تغییر شیوه انجام کار ها است و این بخش همچنان در حال گسترش است. مدارس برای آماده کردن نسل بعدی برای آینده چه اقداماتی انجام می دهند؟ حقیقت این است که مؤسسات آموزشی در حال حاضر کارهای زیادی را در این زمینه انجام می دهند. در حقیقت ، هر آنچه امروز در رباتیک مشاهده می کنیم می تواند ریشه های آن را در تحقیقات ردیابی کرد و یک الگوی آکادمی برای  سوق دادن دانشمندان و قانون گذاران و دولت ها ساخت.
اکنون ، آموزش رباتیک در مدرسه به یک بخش فزاینده و ضروری برنامه درسی تبدیل می شود. اما ابتدا قبل از هر چیزی……

آموزش رباتیک

رباتیک چیست؟

ربات ها به عنوان ماشین های قابل برنامه ریزی یا اسباب بازی هایی تعریف می شوند که می توانند انسان را در انجام طیف وسیعی از وظایف با اجرای دستورات ورودی جایگزین کنند. از آنجا که دنیا منتظر آینده ای از هوش مصنوعی تمام عیار است ، می توانید انتظار داشته باشید که این اسباب بازی ها به زودی از ویژگی های پیشرفته تری نیز برخوردار خواهند بود.

الکسا ، یک ربات صدا توسط آمازون ، پیش از این عناوینی را با توانایی یادگیری مهارت های جدید از طریق رابط صوتی خود منتشر کرده است. ربات های انسان نما  مانند سوفیا از شرکت هانسون رباتیک یکی دیگر از نشانگر چگونگی حرکت سریع جهان به آینده روبات ها است. در حقیقت ، آزمایش های آزمایشی که بر روی تعدادی از خلاقیت های مدرن انجام شده است ، این پیام را تقویت می کنند که قابلیت های رباتیک از نزدیک شبیه به انسانها خواهد بود.

توسعه رباتیک تا چه حد به نتیجه رسیده است؟

امروز ، رباتیک پیشرفته همچنان ما را که هنوز نتوانستیم وجود ربات های هوش مصنوعی مانند صوفیا ، سیری ، الکسا ، کرتانا و دستیار Google را درک کنیم ،شگفت زده میکند .اما به لطف غول های فناوری مانند آمازون ، مایکروسافت ، اپل و سایر مواردی که سرعت خود را ادامه می دهند ، این همان بخشی است که معجزه میکند. اما این خلاقیت ها قطعا دیروز به تازگی شروع نشدند!

رباتیک مدرن در اوایل دهه 1950 ، هنگامی که جورج سی دیوول یک ربات به نام ” Unimate” ایجاد کرد کار خود را شروع کرد. این دستگاه قابل برنامه ریزی بود ، مفهومی که هنوز هم برای تکنیک های مدرن کاربرد دارد. جورج تقریباً یک دهه  ناموفقانه برای فروش تلاش کرد ، تا اینکه جوزف انگلبرگر ، تاجر و مهندس ، در دهه 1960 Unimate را خریداری کرد و تولید انبوه روبات ها را آغاز کرد. تا به امروزاز جوزف انگبلبر به عنوان پدر صنعت مدرن رباتیک یاد می شود.

تحولات اولیه رباتیک در دانشگاه

آکادمیی سالهاست که در مرکز رباتیک است. در سال 1958 ، محقق چارلز روزن ، موسسه تحقیقاتی استنفورد را در ساخت“Shakey” یک ربات در مقیاس صنعتی با ویژگی های پیشرفته تر رهبری کرد. به عنوان مثال ، می تواند  دور یک اتاق حرکت کند ، محیط اطراف خود را درک کند و حتی تا حدودی به آنها پاسخ دهد (Shakey Robot اولین ربات هدفمند کلی بود که توانست در مورد اقدامات خود استدلال کند.) امروزه روبات هایی مانند Milo و ASK NAO در حال بردن  جهان به سمت  آینده هوش مصنوعی هستند.

چرا رباتیک را در مدارس آموزش می دهیم؟

رباتیک در بسیاری از مدارس جهان در حال افزایش است. توجه به این نکته مهم است که معلمانی که دوره هایی را در این زمینه برگزار می کنند باید دانش خود را در زمینه برنامه نویسی و مهارت های دیگر بهبود ببخشند و دانش آموزان باید از مزایای خوبی استفاده کنند، نه تنها برای حال بلکه برای آینده قابل پیش بینی هوش مصنوعی! در اینجا هفت بخش وجود دارد که یادگیری در مورد رباتیک در مدرسه می تواند به دانش آموزان سود برساند

تفکر خلاقانه

بسیاری از زمینه های دانش، خلاقیت و سرگرمی را همزمان در خود جای نمی دهند. مطالعات نشان داده اند که رباتیک هر دو را پوشش میدهد. در واقع ، دانش آموزان دوست دارند در فعالیتهایی شرکت کنند که در آن کنترل کامل داشته باشند ، کاری که با رباتیک امکان پذیر است. و هنگامی که یادگیرنده ها قادر به انجام کارهای جالب هستند ، می خواهند ویژگی های بیشتری را توسعه دهند !

مشغول شدن

فعالیتهای یادگیری دستی باعث افزایش تمرکز و توجه می شوند ، زیرا هرچه دانش آموزان مهارت های فیزیکی را یاد بگیرند ، بیشتر می خواهند آن مبحث را ادامه دهند.

آمادگی

با توجه به فنآوری های پیشرفته مانند هوش مصنوعی ، اتومبیل های بدون راننده و فضاپیماها که هر روز شکل می گیرد ، نسل فعلی دانش آموزان باید بیش از هر زمان دیگری برای تغییرات فنآوری آماده باشند.

توانایی در برنامه نویسی

هرچه هوش مصنوعی در خانه ها ، مدارس و دفاتر شایع تر می شود ، کمی دانش برنامه نویسی به همه کمک می کند تا نحوه عملکرد این رباتها را درک کنند.

کار گروهی

رباتیک طیف وسیعی از مهارت ها را در خود جای داده است ، و به این ترتیب محیط یادگیری را برای افراد با استعدادهای مختلف ترویج می کند. اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد ، باعث تقویت فرهنگ کار گروهی نیز می شود.  حتی می تواند برای کمک به دانش آموزانی که ممکن است برای یادگیری در محیط های سنتی کلاس درس تلاش می کنند استفاده شود به عنوان مثال ، روبات ASK NAO برای کمک به دانش آموزان اوتیسم ساخته شده است ، و هدف اصلی آن این است که موجب  استفاده همه دانش آموزان از رویکردهای نوین آموزشی در فناوری شود.

سرگرمی

یادگیری در مورد رباتیک سرگرم کننده است – و همانطور که طراحی کاربری یا همان UX همچنان به بهبود نحوه تعامل با روبات ها می پردازد ، میتواند سرگرمی آن را بیشتر هم بکند

سخن آخر

مربیان برای تدریس مؤثر باید از جدیدترین مهارتها و دانش ها استفاده کنند. به همین دلیل آنها باید رباتیک را در آغوش بگیرند ، که زمینه جدیدی در روشهای یادگیری در سراسر جهان است.

متنی از : Beverly Lerch