تاریخ ربات با تاریخچه فن آوری ، علوم و علوم  در هم تنیده است. فناوری های مورد استفاده در محاسبات ، برق ، حتی پنوماتیک و هیدرولیک همه می توانند بخشی از تاریخچه رباتیک تلقی شوند.در این بخش این تاریخچه را از سال 1960 به بعد مورد بررسی قرار خواهیم داد. در مقاله قبلی میتوانید تاریخ رباتیک را قبل از این سال مطالعه بفرمایید.

سال 1968

 • اولین دستگاه پیاده روی که با استفاده از رایانه کنترل میشد توسط Mcgee و Frank در دانشگاه کارولینای جنوبی ایجاد شده است.
 • SRI “شکی” را ساخته است. یک ربات متحرک مجهز به سیستم بینایی که توسط یک کامپیوتر به اندازه یک اتاق کنترل می شد.

سال 1969

 • ویکتور شاینمن بازوی استنفورد را ایجاد کرد ، که اولین بازوی موفقیت آمیز الکتریکی ربات بود که توسط کامپیوتر کنترل میشد.
 • WAP-1 اولین ربات دو پا توسط Ichiro Kato طراحی شد. کیسه های هوایی متصل به قاب برای تحریک عضلات مصنوعی مورد استفاده قرار گرفتند.  WAP-3 بعدا طراحی شد و می توانست بر روی سطوح مسطح و همچنین  پله ها یا شیب ها حرکت کند

تاریخ ربات

سال 1973

 • گورفینکل و همکارانش در گروه کنترل حرکت در آکادمی علوم روسیه اولین وسیله نقلیه پیاده روی شش پا را ایجاد می کنند
 • ایچیرو کاتو WABOT I را ایجاد کرد که اولین ربات انسانی مقیاس کامل در جهان بود. این سیستمی برای کنترل اندام ، بینایی و گفتگو داشت! تخمین زده می شود که از توانایی ذهنی کودک 18 ماهه برخوردار بوده است
 • سینسیناتی میلاکرون T3 ، اولین ربات صنعتی کنترل شده با مینی کامپیوتر (با طراحی توسط ریچارد هون) را منتشر کرد.

سال 1974

اینتل (Integrated Electronics) دسته اول تراشه های هدفمند 8080 نسل دوم را تولید کرد.

سال 1975

MITS ALTAIR اولین کامپیوتر کیت مبتنی بر تراشه 8080 بوده و احتمالاً شروع دنیای رایانه های شخصی است

سال 1978

Shigeo Hirose ربات AVI (Oblix) را ایجاد کرد. توانایی های شبیه مار را داشت. Oblix سرانجام به بازوی روبات MOGURA تبدیل شد که در صنعت مورد استفاده قرار می گرفت.

ربات oblix

ربات oblix

سال 1979

 • Stanford Cart بدون کمک انسان از یک اتاق پر از صندلی عبور کرد. در این سبد یک دوربین تلویزیون نصب شده روی ریل بود که از زوایای مختلف عکس می گرفت و آنها را به یک رایانه منتقل می کرد. کامپیوتر فاصله بین سبد خرید و موانع را تحلیل میکرد
 • هیروشی ماکینو از دانشگاه یاماناشی ربات بازوی مفصلی (SCARA) را برای مشاغل مونتاژ کارخانه ها طراحی کرد.

سال 1980

پیاده روی شبه پویا برای اولین بار توسط WL-9DR محقق شد.در این ربات یک میکرو کامپیوتر به عنوان کنترلر استفاده می شد. این ربات می تواند هر 10 ثانیه یک قدم بردارد.

سال 1985

 • RB5X توسط General Robotics Corp ایجاد شد.RB5X یک ربات قابل برنامه ریزی بود که مجهز به سنسورهای مادون قرمز ، انتقال صوتی / تصویری از راه دور ، سنسورهای ضربه و یک صدا ساز بود. این ربات دارای نرم افزاری بود که می توانست آن را قادر سازد در مورد محیط خود بیاموزد.
 • WHL-11 یک ربات دو پا بود که توسط شرکت Hitachi Ltd. ساخته شد و قادر به پیاده روی استاتیک روی یک سطح صاف بود. این ربات توانایی چرخش داشت و می توانست هر 13 ثانیه یک قدم بردارد
 • یک دستگاه پیاده روی چهار پا با نام Collie 1 توسط Miura در دانشگاه توکیو ساخته شد. دستگاه دارای 3 درجه آزادی در هر پا بود.

سال 1988

اولین ربات بیمارستانی به منظور کمک در یک بیمارستان به کار گرفته شد.

سال 1989

Aquarobot ، یک ربات پیاده روی برای استفاده در زیر آب ، در آزمایشگاه روباتیک در وزارت حمل و نقل در ژاپن ایجاد شد

سال 1996

 • RoboTuna توسط دیوید بارت در MIT ایجاد شده است. از این ربات برای بررسی نحوه شنا ماهی استفاده شد.
 • هوندا P2 را ساخت که اولین قدم بزرگ در ایجاد سری رباتهای آسیمو بود. P2 اولین ربات انسان نمای هوشمند دو پا بود.

سال 1997

PathFinder ناسا روی مریخ فرود آمد. مریخ نورد رباتیک چرخدار تصاویر و اطلاعات مربوط به مریخ را به زمین فرستاد.

ربات ناسا

ربات ناسا

سال 1988

دکتر سینتیا ربات Kismet ، موجودی رباتیک را ایجاد کرد که از نظر عاطفی با مردم تعامل داشت.

آموزش ساخت ربات

سال 1999

 • سونی اولین سگ رباتیک Aibo را منتشر کرد.
 • میتسوبیشی یک ماهی ربات ایجاد کرد. هدف از این کار ایجاد نسخه رباتیک از گونه های در حال انقراض ماهی بود.
 • شرکت ربات های شخصی ربات Cye را منتشر کردند. این ربات انواع کار خانگی مانند تحویل نامه ، حمل ظروف و جاروبرقی را انجام می داد.

سال 2000

سونی از ربات های رویایی سونی (SDR) در Robodex رونمایی کرد. SDR توانست 10 چهره مختلف را تشخیص دهد ، احساسات را از طریق گفتار و زبان بدن ابراز کند و می تواند بر روی سطوح صاف و همچنین نامنظم قدم بزند.

سال 2002

هوندا مرحله پیشرفته ای را در ساخت سری رباتهای (ASIMO) ایجاد کرد.این ربات قرار است یک دستیار شخصی باشد. چهره ، صدا و نام صاحب آن را تشخیص می دهد. می تواند ایمیل را بخواند و قادر به پخش ویدئو از دوربین خود به رایانه شخصی است

ربات انسان نما

سال 2005

موسسه علوم و فناوری کره (KIST) ، HUBO را ایجاد کرد و ادعا می کند که باهوش ترین ربات سیار جهان است. این ربات از طریق اتصال بی سیم با سرعت بالا به رایانه متصل می شود. کامپیوتر تمام تفکرات مربوط به روبات را انجام می دهد.

این تاریخچه تا سال 2005 مهمترین اتفاقات در دنیای روباتها را مورد بررسی قرار داده است برای مطالعه در مورد پیشرفتهای رباتیک در سالهای بعد از آن میتوانید به سایت رباتیک چالیک به آدرس www.chalik.net  مراجعه کنید.