تاریخچه رباتیک با تاریخچه فن آوری ، علوم و علوم  در هم تنیده است. فناوری های مورد استفاده در محاسبات ، برق ، حتی پنوماتیک و هیدرولیک همه می توانند بخشی از تاریخچه رباتیک تلقی شوند.از این رو جدول زمانی ارائه شده  بسیار کامل است.

رباتیک در حال حاضر یکی از بزرگترین دستاوردهای بشر را نشان می دهد و بزرگترین تلاش بشر برای تولید یک موجود مصنوعی و دارای احساس است. محوریت این تاریخچه این است که یک مرور کلی از روباتیک (با تمرکز بیشتر روی روبات های متحرک) در اختیار خواننده قرار دهد .

100 سال قبل از میلاد مسیح

در سال 1901 ، بین جزایر کرت و کیترا ، یک غواص بقایای آنچه را که یک کامپیوتر مکانیکی محسوب می شود یافت. دستگاه ترکیبی از دنده های پیچیده است که به احتمال زیاد موقعیت خورشید ، ماه یا سایر اجسام آسمانی را محاسبه می کند. قدمت این دستگاه به 2000 سال قبل بر می گردد و از اصل یونانی به حساب می آید و نام آن را “دستگاه آنتی کیترا” داده است.

تاریخچه رباتیک

250 سال قبل از میلاد مسیح

یک مهندس یونانی باستان به نام ستسیبوس با قطعات متحرک یک ساعت آبی درست کرد. مفهوم ساعت او بسیار ساده بود. یک مخزن با سوراخ دقیق در قسمت زیرین که 24 ساعت طول می کشد تا مخزن خالی شود. ظرف به 24 بخش تقسیم شده بود.

قرون وسطی

مردان متحرک ، چهره های شبیه به انسان بودند که توسط مکانیسم های پنهان کنترل می شدند ، اینها برای تحت تأثیر قرار دادن عبادت دهقانان در کلیسا ب مورد استفاده قرار گرفتند. [این مکانیسم] توهم حرکت خود به خودی را ایجاد میکرد (حرکت بدون کمک). ساعت جک یک شکل مکانیکی بود که می توانست با تبر خود زنگ را به صدا در آورد. این فناوری در قرن سیزدهم واقعاً بی نظیر بود

سال 1495

لئوناردو داوینچی آنچه را که ممکن است اولین ربات انسان نما باشد طراحی کرد اگرچه نمیتوان تایید کرد که واقعا این طراحی تولید شده است یا نه. این روبات به منظور نشستن ، حرکت دادن بازوها و حرکت دادن سر خود از طریق یک گردن انعطاف پذیر هنگام باز و بسته کردن فک خود طراحی شده است

سال 1645

بلیز پاسکال یک ماشین حسابگر را برای کمک به پدرش در پرداخت مالیات اختراع کرد. این دستگاه 4 Pascaline نامیده می شد  و حدود 50 Pascalines ساخته شده است. تنها تعداد معدودی در موزه هایی مانند موزه پاریس نمایش داده شده است.

قرن 18

در قرن 18 ،وسایل اتوماتیک مینیاتوری به عنوان اسباب بازی برای افراد ثروتمند محبوب شدند. آنها ساخته شده اند که مانند انسان یا حیوانات کوچک به نظر برسند و حرکت کنند.

سال 1709

مشهورترین خلقت ژاک دو واکانسون بدون شک “اردک” بود. این وسیله مکانیکی می تواند بالهای خود را بپوشاند ، غذا بخورد و دانه ها را هضم کند. هر بال حاوی بیش از چهارصد قسمت در حال حرکت است و حتی امروز نیز رازهایی در مورد آن وجود دارد. اردک اصلی از بین رفته است.

سال 1801

جوزف ماری ژاکارد دستگاهی را اختراع کرد  که می توان آن را برنامه ریزی کرد تا طرح هایی را بر روی پارچه چاپ کند.

تاریخچه رباتیک در سال 1865

جان برینرد یک مرد بخار ساخت که برای کشیدن چرخ دستی و گاری ها استفاده می شد. در سال 1885 ، فرانک ریاد جونیور “مرد برقی” را ساخت که کمابیش یک نسخه برقی از مرد بخار است. در مقاله بعدی تاریخچه رباتیک را در قرن 19 بررسی خواهیم کرد