تکنولوژی و فناوری نحوه ی انجام کارها را در هر نقطه از جهان تغییر می دهد وهمچنان در حال گسترش است. مدارس ما چگونه نسل جدید را برای آینده آماده می کنند؟

 

واقعیت این است که مؤسسات آموزشی در حال حاضر کارهای زیادی را در این زمینه انجام می دهند. در حقیقت ، هر آنچه امروز در رشته ی رباتیک مشاهده می کنیم  می تواند ریشه هایی در تحقیقات  و الگوهای دانشگاهی که سیاستمداران ، دانشمندان و دولت ها تصمیم گرفته اند داشته باشد .

امروزه نیاز به آموزش رباتیک در مدارس یک بخش ضروری از برنامه های درسی است که این نیاز رو به افزایش است .

اما به ترتیب اولویت …

 

ربات چیست؟

روبات ها ماشین های قابل برنامه ریزی یا اسباب بازی هایی هستند که می توانند با اجرای دستورات ورودی خود جایگزین انسان در انجام طیف وسیعی از کارها باشند . از آنجائیکه دنیا منتظر آینده ای از هوش مصنوعی تمام عیار است ، می توانید انتظار داشته باشید که این اسباب بازی ها به زودی از ویژگی های پیشرفته تری هم برخوردار شوند.

 

الکسا ، یک ربات صدا است که توسط آمازون ساخته شده ، در خبرها با قابلیت یادگیری مهارتهای جدید معرفی شده است و یک وسیله ارتباطی موثراست. روبات های انسان نما مانند روبات انسان نمای صوفیا هانسون یکی دیگر از مصادیق حرکت سریع جهان به آینده روبات ها است. در حقیقت ، آزمایش های اولیه  که بر روی تعدادی از فناوری های مدرن انجام شده است ، این پیام را تقویت می کند که قابلیت های روباتها به قابلیت های انسانی خیلی نزدیک  خواهد بود.

 

توسعه ی رباتیک چقدر پیشرفت داشته است؟

امروز ، روباتیک پیشرفته همانقدر ما را به تعجب وا می دارد که در گذشته نمی توانستیم وجود ربات های هوش مصنوعی مانند صوفیا ، سیری ، الکسا ، کرتانا و دستیار Google را باور کنیم. اما به لطف غول های فناوری مانند آمازون ، مایکروسافت ، اپل و سایر مواردی که به سرعت درحال پیشرفت هستند ، رباتیک شکلی از پیشرفت است که واقعا انسان را شگفت زده می کند. اما این خلاقیت ها از دیروز شروع نشده است .

رباتیک مدرن در اوایل دهه 1950 ، زمانی که جورج سی دیوول یک ربات به نام “یونیمیت” را ساخت ، آغاز شد. این دستگاه قابل برنامه ریزی بود ، مفهومی که هنوز هم برای تکنیک های مدرن کاربرد دارد.

جورج تلاش  ناموفقی داشت تا بتواند ساخته ی خود را تاحدود یک دهه بفروشد ، تا اینکه جوزف انگلبرگر ، تاجر و مهندس ، در دهه 1960 یونایتد را خریداری کرد و تولید انبوه روبات ها را آغاز کرد. تا به امروز ، از جوزف انگلبرگر به عنوان پدر صنعت مدرن رباتیک یاد می شود.

 

تحولات اولیه رباتیک در دانشگاه

محیط آکادمی سالهاست که مرکز رباتیک است. در سال 1958 ، محقق چارلز روزن ، موسسه تحقیقاتی استنفورد را در ساخت “shakey” ، یک ربات در مقیاس صنعتی با ویژگی های پیشرفته تر، رهبری کرد. به عنوان مثال این ربات می تواند دور یک اتاق حرکت کند ، محیط اطراف خود را درک کند و حتی تا حدودی به آنها واکنش نشان دهد.

 

امروزه روبات هایی مانند Milo و ASK NAO راه جهان به آینده هوش مصنوعی را ادامه می دهند.

 

چرا رباتیک را در مدارس آموزش می دهیم؟

آموزش رباتیک در بسیاری از مدارس جهان روبه حال افزایش است. و در حالی که توجه به این نکته مهم است که معلمانی که دوره هایی را در این زمینه برگزار می کنند باید دانش خود را در زمینه برنامه نویسی و مهارتهای دیگر به روز رسانی کنند ، دانش آموزان سرمایه های عظیمی هستند ، نه تنها برای حال حاضر بلکه برای آینده ی دنیای هوش مصنوعی .

 

در اینجا هفت بخش وجود دارد که نشان می دهد چگونه یادگیری رباتیک در مدرسه می تواند برای دانش آموزان مفید باشد.

 

 

تفکر خلاقانه

بسیاری از رشته های علمی همزمان خلاقیت و سرگرمی را در خود جای نمی دهند. مطالعات نشان داده است که رباتیک به هر دو رمینه دست می یابد. در حقیقت ، دانش آموزان دوست دارند در فعالیتهایی شرکت کنند که در آن کنترل کامل داشته باشند ، کاری در روباتیک امکان پذیر است.وقتی که دانش آموزان بتوانند کارهای جالبی انجام دهند ، دوست دارند طرحهای بیشتری را بوجود بیاورند.

 

دست ورزی

فعالیتهای آموزشی وکارهای دستی باعث افزایش سطح  تمرکز و توجه می شوند ، زیرا هرچه بیشتر دانش آموزان مهارت های دستی را یاد بگیرند ، بیشتر به ادامه ی آن درس علاقمند می شوند.

 

آمادگی

با توجه به فن آوری های پیشرفته مانند هوش مصنوعی ، اتومبیل های بدون راننده و فضاپیماها که هر روزه در حال شکل گیری است ، نسل فعلی دانش آموزان باید بیش از هر زمان دیگری برای تغییرات و پیشرفت فن آوری آماده باشند.

 

مهارت های برنامه نویسی

اگرهرچه بیشترهوش مصنوعی در خانه ها ، مدارس و دفاتر شایع تر شود ، حتی میزان کمی از دانش برنامه نویسی می تواند به هرکسی کمک کند تا نحوه عملکرد این رباتها را درک کنند.

 

استقامت

ساختن و برنامه نویسی رباتها کاری چالش برانگیز است. با این حال ، کار کردن روی روحیه ی ناامیدی دانش آموزان به آنها کمک می کند تا یک نگرش تسلیم ناپذیر داشته باشند. اینکار باعث می شود که عزم راسخی داشته باشند ،و این امر برای هر کار فناوری یا علمی بسیار مهم است.

 

کار گروهی

روباتیک طیف وسیعی از مهارت ها را در خود جای داده است ، و به این ترتیب افراد با استعدادهای مختلف را به یادگیری تشویق می کند. اگر آموزش رباتیک به درستی صورت بگیرد ، باعث تقویت فرهنگ کار گروهی نیز می شود. این حتی می تواند به دانش آموزانی که ممکن است با یادگیری در محیط های سنتی کلاس درس مشکل دارند کمک کند – به عنوان مثال ، روبات ASK NAO برای کمک به دانش آموزان اوتیسم ساخته شده است ، و هدف اصلی این است که همه  افراد را با استفاده از رویکردهای نوین آموزشی و فناوری در محیط آکادمیک  پوشش بدهد.

 

سرگرم کنندگی

یادگیری روباتیک سرگرم کننده است – و همچنانکه طراحان روباتیک در حال کار کردن روی بهبود نحوه تعامل با روبات ها هستند ، این ویژگی فقط با این روش بهتر خواهد شد!

 

نتیجه گیری

مربیان برای تدریس مؤثرو بهترباید به جدیدترین مهارتها و دانشها آگاهی داشته باشند. به همین دلیل آنها باید به روباتیک مسلط باشند ، چون رباتیک زمینه ی جدیدی در روشهای یادگیری در سراسر جهان ایجاد می کند.